#31183
Anonim
Pasif

Tekrarlamak ve tekrar ve tekrar gözden geçirmek:
Yaşam gerçekten tek düze değildir.
Yaşamın farklı boyutları vardır.
Bu boyutların bir çok açıdan ele alınması ve gözlenmesi gerekmektedir.
Bu nedenle özellikle Tanrı’nın yaşamını yaşarken her şeyden önce nasıl İsa’nın yaşamını her gün irdeliyor ve öğreniyor, öğreniyorsak Mesih’te yaşadığımız yaşamda kendi yaşamımızı da irdelememiz ve her gün öğrendiklerimizi, yaşamımızın farklı farklı açılımlarını hep gözden geçirmemiz gerekmektedir.
Ne kadarını gerçekten Tanrı Sözünden öğrendiğimiz gerçeklere uygun yaşıyoruz, ne kadarı gerçekten Tanrı Sözü ötesinde Tanrı’nın genel vahyi olan doğal yaşamın alanında neresi Tanrı’nın özel vahyi içinde.
Bütün bunları değerlendirmemiz hep yaşadığımızın hem de dolu bir yaşam Tanrı ile ve Kutsal Ruh’u ile dolu bir yaşam yaşadığımızın farkında olmamızla alakalıdır.

Örneğin Tanrı’da Kutsal Yazılardan öğrendiğiniz bir davranışı, bir Tanrısal yaşam adımını ancak tekrarladıkça yaşamınıza almanız mümkün olacaktır.
Bunu yalnızca bir sevapmış gibi motomont tekrar etmek değildir amaç. Çünkü oradaki amaç İsa’nın sözünde olduğu gibi sizin “bol yaşam” yaşamanız içindir.
O zaman bu noktada orada söylenilen, öğretilen bir adımı yaşamınıza alıp her gün uygulama için adım atmanız sizi yaşamın bambaşka boyutlarına doğru götürmeye başlayacaktır.
Hatta uygulamada başarısız bile olsanız bir adım daha atmanız, bir kez daha denemeniz bile yine de sizi dününüzden farklı kılacaktır.

Özellik “düşünceniziniz yenilenmesiyle yenilenmeniz” için bazen okuduklarınızı sözel olarak yinelemeniz, bir kez daha yinelemeniz bile çok önemlidir.
Çünkü “göklerdeki Babamız” duasını İsa bize bir model dua olarak sunmuş ve kilise asırlarca bu duayı tekrarlayıp durmuştur.
Manasını kavrayarak sürekli tekrar edenler aslında sıradan yaşamlardan kendilerini farklı ufuklara götürebilecek bir takım adımlar atmışlar.
Kendi yaşamlarında “Göklerdeki Babanın” yani “Her şeye kadir Olan Tanrı’nın” o muhteşem elini görmüşler ve O’nun egemenliğini hep yaşamlarına çağırmışlardır.
Bu da onların yaşamlarında insan sınırlarının çok ötesinde Tanrısal görkemin, gücün işlediğinin farkındalığını görmelerini sağlamış ve yaşama bakış açıları, kısacası her şeyleri değişmeye başlamıştır.
Onlar bir çok sıradan insan gibi sınırlı insan gücü ile yetinmemekte yada bir kenara sinip kalmamaktadırlar.
Onlar sözlerle ifade edilmez bir görkemin içinde kendilerini emin hissederek yaşamı kucaklamaktadırlar.

Bütün bu tarz tekrarlar ve prensipleri içinize alırken adımlarınızı yeniden yeniden gözden geçirmek sizi hep Tanrı’nın size sunduğu kurtuluş yaşamında sizi daha çok Mesih’e benzeyişe götürecektir.