ANASAYFA Forum DUYURU PANOSU, SORU, MESAJ, HABERLER, (NEWSBOARD) Üyelerimizden Sorular ya Hz. İsa efendimizin sizi aklamak içn öldüğüne gerçekten inanıyormusunuz Re: ya Hz. İsa efendimizin sizi aklamak içn öldüğüne gerçekten inanıyormusunuz

#29261
Anonim
Pasif

Kurtarıcı olarak insan şeklinde vücut buldu Kendini alçalttı

Burası doğru. Filipiler 2,6-7 bunu yazar zaten.

Çarmıhta tüm, Tanrısallıgından ayrılmıştı.

Ama bunu dediğiniz an işler karışır. Farkında olarak yahut farkında olmayarak üçlü birlik inancından çıkmış olursunuz.

Şimdi üçlü birliği buradan açıklamaya gerek yok ama sadece şunu diyeceğim ki üçlü birlikte her zaman (çarmıh olayı yaşanırken yahut diğer zamanlarda) baba, oğul, kutsal ruh birbirlerine denktir, eşittir, aynı şeydir… Bunlar birbirinden kopmaz, kopamaz. Oğulun tanrısallığını bir yana koyarsanız (belli bir an için dahi olsa [çarmıh olayı]) babanında Tanrısallığını bir yana koymuş olacaksınız.

“Eli, Eli Lema şevaktanı..?
Yanı..
“Tanrım,Tanrım,neden beni terkettin.?Matta.27.46
Bu Ayet çarmıhta İnsanoglu İsa ile Tanrının arasındaki baglantının kesildiginin açık delili değilmidir…!

Şimdi siz eğer her yazılanı sorgulamadan direk olarak kelime anlamlarına bakacaksanız, İncil’de İsa Mesih’in ‘Yusuf’un oğlu’ olarak tanımlanmasına ne diyeceksiniz? Yahut İsa Mesih’in “Baba Benden Üstündür” sözlerine ne diyeceksiniz?

Vermiş olduğum örneklere açıklama getirebiliyorsanız, aynı mantığı kullanarak İsa Mesih’in 22. mezmura atıfta bulunduğu sözlerine de açıklama getirebilirsiniz.