ANASAYFA Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Roma Katolikliği Vatikan: "Diğer kiliseler geçerli değil" Re: Vatikan: “Diğer kiliseler geçerli değil”

#29699
Anonim
Pasif
Evangelist;7419 wrote:
Vatikan, Katolik Kilisesi dışındaki kiliselerin geçerli olmadığını ileri sürdü. Bu açıklamanın Protestan Kilisesi’nin Vatikan tarafından aforoz edildiği anlamında olduğu tartışılıyor.

DÖK belgesinde, diğer Hristiyan kiliselerinin inanç sistemlerinin, bünyelerinde; hakikat ögeleri” barındırsa da Papa’nın otoritesini inkar başta olmak üzere önemli eksiklikler içerdiği iddia ediliyor.

Zaten en güzel aciklamayi kendileri yapmislar: PAPA`nin otoritesi.!!!

Gercek Hristiyanlar Tek otorite olarak Tanri`yi gorurler. Papa`yi Tek otorite olarak görmüyorlar diye KATOLIK KILISESI Protestanlari “Kilise” olarak kabul etmiyorsa bu onlarin kendi sorunudur. Onlarin bu düsüncesi Tanrinin bedeni olan Kiliseleri asla etkilemez ve ilgilendirmez.

Katolikler Papa`yi günahsiz olarak kabul ederler, en basit ornek, Su anki Papa Eskiden Nazi partisi uyesiymis, yani insanlari katleden bir ideolojinin taraftariymis, Kutsal Kitap Yürekten günah tasarlamanin bile GÜNAH oldugunu bildirdigine gore, demek ki Su anki papa fiili olarak yahudileri katletmese bile, düsünce olarak bu günaha düsmüstür.

Böyle günaha düsmüs birisi nasil olur da Yeryüzünde Tanri`nin Temsilcisi !!!!!! olup Tek Otorite olarak kendisini gorebilir?

Bugün Katolikler bircok düsunceyi degistirmislerdir (örnegin Ortodokslari eski papalar Hristiyan kabul etmezken, simdi kabul etme calismasindadirlar. Örnegin Kürtaj olayi v.s.) Eski Papalar bunlara karsi cikarken, yeni papalar bunlara karsi cikmiyor; o zaman ya eski papalarda hata vardi, ya da yeni papalarda.. Böyle bir insan nasil otorite sayilabilir ki??

Zaten BEN DE Katolik kiliseyi bir “KILISE” OLARAK KABUL etmiyorum.