Front Page Forum DİNLER, MEZHEPLER, İNANÇLAR… Roma Katolikliği Vatikan: "Diğer kiliseler geçerli değil" Re: Vatikan: “Diğer kiliseler geçerli değil”

#29740
Anonim
Pasif

@KAYRAM 7472 wrote:

Sevgili Burç, haklısın. Bir bütün olmalıyız ama sadece katolik kiliselerinde ayinlerde şunu görebilirsin (ki ben ailemle katılmak durumunda kalıyorum bazı durumlarda) ibadet için gelen insanlara broşürler dağıtıyorlar, ibadet sırasında takip edesiniz diye.
Dualar edilirken bende takip ediyorum oradan. Dualar ediliyor ediliyor ediliyor ve en sonunda ” sadece gerçek olan katolik kilisenin varlığına iman ediyorum ” diyorlar. Bende eşlik ederken bu cümleye geldiğim zaman hop atlıyorum.
Yani bu şekilde dua eden sadece katolikler, bizler değiliz ki. Bizler kendi kilisemizde her tapınmada demiyoruz ki ” biz de kutsal kitaba göre yaşıyoruz. Doğru olan protestanlıkdır ” falan demiyoruz.
Ha insanlar toplum içinde birbirleri için laf söyleyip, dinlerindeki ayrılıkları dile getirebiliyor. Bu ayrı bir şey, katoliklerin sürekli ibadetlerinde üstüne basa basa vurguladıkları olay farklı bir şey. Orada benim gibi misafir giden, yakınlarının düğününe veya vaftizine katılan protestanlar, o an( ben dahil) sence ne hissediyorlar ? İşte bizim kilisemize gelen katolik misafirler bunu hissetmiyorlar, çünkü hissettirmiyoruz.
Esen kal arkadaşım.

tanri sevgidir

Bahsetmiş olduğunuz konu bana da çok ters geliyor.

Gerçi şuda var, bu gün bu konuda Katolikler de iki ye bölünmüş durumda.

Bir kısmı sizin de bahsettiğiniz gibi tek gerçek kilisenin Katolik Kilise olduğunu, diğerlerinin ise sadece bir yalandan ibaret olduğunu söylüyorlar.

Bir diğer kısmı ise de mezhep ayrımı yapmıyorlar.Hatta geçenlerde Sevgili Orhan Ant anlatıyordu…Bir katolik papaz, esasında Müslümanların dahi cennete girebileceğini söylemiş.Aslına bakarsanız bende bu şekilde düşünürüm.Önemli olan Kutsal Kitaba inanıyorum demek değildir, onu hayatımıza geçirebilmektir (farkında olarak yada olmayarak).

Gerçekte katoliklerin ikiye de bölündüğü yok.Eski zamanlarda sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi katolik kilise tek kral benim mantığını güderdi ki çok ta yanlış bir şeydi.Gün geldi, kimi katolikler yaptıkları hataların farkına varıp geri adım attılar.Umarım bu tarz düşünen insanların sayısı oldukça artar…

@fırat çölgeçen 7473 wrote:

Sayın burç; dediğiniz gibi konunun girişimi farklı. Ama; açılımların olması da sizce iyi değil mi ? Hem yazılımda akıcılık olmuş hem de zihinleri kurcalayan bazı uygulamalar ortaya konmuş. Acaba yanılıyor muyum ? Yanılıyor da olabilirim. Esasında yazı yazmadan önce ; düşünen ve acele etmeyen bir insanım ki, örneğin dün gece yazdığım yazının gereksiz olduğunu gördüm ve sildim. İnsan; hata yaptığında bahanelere sığınır. Ben, bahanelere sığınmak istemem ve de hatamı kabul ederim. Dün gece yazdığım yazı da, acele ettiğimi gördüm ve sildim. Bana kırılmadığınızı umarım. Eğer kırdıysam da; Rab’de özür dilerim.:kucak::elsalla:

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle! tanri sevgidir hisusa

Sanal alemin dez avantajları :)

Mimikler, ses tonları… olmayınca birbirimizi ya tam olarak anlayamıyoruz yada yanlış anlıyoruz.Ki bu her zaman iki taraflı olur.Ben de sizi kırmışsam özür dilerim…