#30689
Anonim
Pasif

Kutsal Kiatp’ta Antlaşma Halkı

Vaftizde Mesih’le birleşenlerinizin hepsi Mesih’i giyindi. ( Gal. 3:27 )

Haydi, ne bekliyorsun ? kalk, O’nun adını anarak vaftiz ol ve günahtan arın ! ( Elç iş. 22:16 )

Bu ayetler, Kurtuluş kelimesi yerine vaftiz kelimesini kullanır. Bu ayetlerden sonra ” Yeni Antlaşma dönemindeki vaftiz sakramenti tek başına kişiyi kurtarı yor mu ? ” sorusu akıllara gelebilir. Bunun yanıtı ise ” HAYIR ” dır. Vaftiz bir olayın simgesidir ve simgelediği şeyi kendiliğinden gerçekleştirmez; simgelediği şeyi kendiliğinden var etmez.Efesliler mektubu lütuf ile kurtulduğumuzu öğretmektedir:

İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir. ( Ef. 2:8, 9 )

Eğer İbrahim yaptığı iyi işlerden dolayı aklandıysa, övünmeye hakkı vardır; ama Tanrı’nın önünde değil. Kutsal Yazı ne diyor ? ” İbrahim Tanrı’ya iman etti ve böylece aklanmış sayıldı…. ” …” İbrahim, imanı sayesinde aklanmış sayıldı. ” Hangi durumda aklanmış sayıldı ? Sünnetliyken mi, sünnetsizken mi ? sünnetliyken değil, sünnetsizken. İbrahim daha sünnetsizken aklandığının kanıtı olarak sünnet işaretini aldı. Öyle ki, sünnetsiz oldukları halde iman edenlerin hepsinin manevi babası olsun ve böylece onlar da aklanmış sayılsın… ” Aklanmış sayıldı ” sözü, yalnız onun için değil, aklanmış sayılacak olan bnizler, yani Rabbimiz İsa’yı ölümden dirilten Tanrı’ya iman bizler için de yazıldı. İsa suçlarımız için ölüme teslim edildi ve aklanmamız için diriltildi. ( Rom. 4:2- 25 )

Lütuf ile kurtulduğumuza göre yani sakrament, işaret ettiği gerçeği var edemez. Bu yüzden ciddi bir biçimde söylüyoruz ki, günahlarımız yalnızca İsa Mesih’in çarmıhta dökülen kanı aracılığıyla temizlenmiştir. Yaşamlarımız, bu şekilde kutsal kılınmıştır.

Ayak izimiz Mesih’tir ve yolumuzdur.
Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz.
hac5İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
Dünyayı kazansan neye yarar ?