Re: Umut Kayboldu, Umut Bulundu!

#33958
Anonim
Pasif

İlk iman ettiğim zamanlar bunu bilmiyordum.Bildiğim tek şey sadece duaydı.Kiliseden kardeşlerden duyardım. (…Tanrıya danışmalıyım…) İyide nasıl insan Tanrıya danışırki..? Bunu biraz saçma bulurdum imanlı oldugum halde,bu şekilde düşünürdüm,çünkü aldıgım gıda süt bile degildi.Daha sonraları öğrendim,bu bana hem ruhsal hemde maddi açıdan pahalıya mal oldu. İmanda güçlenmiş ve Mesihte yetişmiş kardeşler bunu bilirler.Ben yeni gelen yada bu konuyu bilmeyen kardeşlere yazma gereğini duydum.

Kalbim kırıldıgında,
İçim açı doldugunda,
Akılsız ve bilgisizdim,
Karşında bir hayvan gibi,
Yine de sürekli seninleyim,
Sağ elimden tutarsın beni,
Öğütlerinle yol gösterir,
Beni sonunda yücelige eriştirirsin.
(Mez.73:21.22.23.24)

Dua zamanı sadece kendi dualarımızı seslendirmek degil, Rab’bin çevaplarını da duymak içindir.Bazen kafamıza bir ses,bir düşünce gelebilir, ama bu bizim iç sesimiz mi yoksa Tanrı’nın sesi mi? Önce bundan emin olmalıyız, bunu bilmenin kuralları var.

Tanrı bize seslenir….Nasılmı…?

Kutsal Kitap aracılığı ile.
Başka biri aracılıgı ile.
Görünümler,Rüyalar ile.
Dışardan Veya İçerden bir Sesle.

Kutsal Kıtap aracılığıyla…
Kutsal Kıtabı Öncelikle,anlıyarak okumalıyız,buna bir zaman ayırdıgımız taktırde Tanrı isteginin neler olabilecegini ögreniriz.Çünkü Kutsal Kitap bize,Tanrının asırlar boyunca isteklerini kurtuluş planının nasıl gerçekleştiğini anlatır. Pavlus Galatyalılara mektubunda şunları yazmıştı:

‘Ruhun ürünüyse sevgi,sevinç,esenlik,sabır,şevkat,bağlılık,yumuşak huyluluk ve özdenetimdir.bu ürününleri yasaklayan yasa yoktur’ (Gal.5:22.23).

İsa Mesih Öğrencilerine..
‘Size buyurdugum herşeye uymayı onlara ögretin.İşte ben dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim’ (Matta.28:20).

Rabbimiz İsa Mesih bugün aynı ürünlerin bizim hayatımızda görülmesi gerektigini bize bildirir. Bazen bir ayet birdenbire aklımıza gelir. Bu o an Tanrı’nın bize kişisel mesajıdır.Belki o an kavrayamayız ama bu gelen bir ayetse bunu iyi düşünmeliyiz derim. Bize birşey anlatır ya da bizden birşey istiyordur. İşte bu Tanrı’nın Kutsal Kıtap aracılıgı ile bize seslenişidir.

Başka birisi aracılığı ile..

Daha önce Tanrı peyganberlerine seslenmişti,bu bir ulusa ya da kavime yada topluluga olabiliyordu. Örnek, Rab’bin Meleginin laodikyadaki topluluga seslenmesi gibi:

‘Yaptıklarını biliyorum.Ne soğuksun ne sıcak ,keşke ya soguk yada sıcak olsaydın.oysa ne sıcak nede soğuksun. Ilıksın,bu yüzden seni agzımdan kusacagım.onun için gayrete gel tövbe et’ (vahiy 3:15.20).

Tanrı’nın bu mesajı bütün topluluğa gönderildi ama her üye kendi üstüne alıp günahından tövbe edebilir. Aynı şey bugün bizim hayatımızda,da geçerlidir…..
Bir Kardeşimiz gelip bir konuda bize bişey söyleyebilir bu teşvikte olur, eleştiride, uyarıda eyer söylenen şey Kutsal Kıtap,a uygunsa bu Tanrının bize konuşmasıdır. Kardeşimiz sadece Tanrı’nın kullandıgı aracıdır. Burda iki yol vardır, ya o kardeşi dinleriz ya da dinlemeyiz.Tanrı’dan olmasının bir ipucu da gelen kardeşin söyledığıni destekleyen içimizdeki Kutsal Ruh’un sesidir. Gene mi emin olamadık dua ederek bunu ruhsal olarak, yetkin biri ile paylaşıp onun fikrini de alabiliriz.

Rüya yada Görünümlerle….

En bilineni örnek vereyim Pavlus…
‘Yol alıp Şam,a yaklaştıgı sırada birdenbire gökten bir ışık çevresini aydınlattı.Yere yıkılan seul,bir sesin kendisıne seul seul neden bana zulmediyorsun dedigini işitti Seul Ey Efendim sen kimsin dedi.Ben senin zulmettigin İsa,yım diye yanıt geld’ (Elçil 9:3.6).

Burada Tanrının görünüm yolu ile Pavlusa seslenişini ona verdigi görevi anlıyoruz .Tüm bunlar günümüzde,de hala geçerli Kutsal kitaba uyan Her tür görünümde Tanrı bize konuşur.

Dularınızı ederken onunla konuşun size seslenişini muakkak duyacaksınız, yapmanız gereken isterken ve sonrasında yüreginizin durumu, yüreginizi yoklayın. Diledikleriniz Kutsal Kıtap’a uygun mu? Rab’bin istedigi Ruh’un meyvelerine sahip misini?.En önemlisi en güzel cevabı Rabbimiz yüreginize konuşacaktır. En güzel seslenişi ise bize verdigi esenliktir.

Tanrı diyorki…’Uygun zamanda seni duydum,Kurtuluş günü sana yardim ettim’ ( Kor 6:2).

‘Koyunlarım sesimi işitir.Ben onları tanırım,onlarda beni izler’ (Yuh.1:27).