Re: Tek Yaratıcı – Tek Allah

#30254
Anonim
Pasif
izmirligizem;8581 wrote:
gerçekten 3 lü birlik kavramını bende iyi anladığımı söyleyemiycem. bu konuda nolur beni kınamayın çok denedim ama bir türlü mantığıma anlatamadım.sevgili kardeşlerim sakın beni yalnış anlamayın inancınıza son derece saygılıyım ve onu halada araştırıyorum. ama tanrı eğer isa da bedeb aldıysa bunu açıkça söylerdi. bakın ben tanrıyım ve beden aldım derdi. ayrıca bu ikisi arasında bir ruha yada bir güce neden ihtiyaç olsun. ayrıca eğer tanrı isada beden aldıysa tanrıya inssan nasıl işkence edebiliri ve onu öldürebilir?bakın burda işte insan mantığı pes ediyor artık. yani yaradan gelicek bir insanda bedeb alıcak ve sonra yaratığı kişiler tarafından öldürülecek. ve en önemli soruda şu oluyor?ademle bütün insan soyu günah işlediyse yani ademle günah insanla tanrı arasına ayrılık yada ölüm konulduysa ve isa aracılığı ile tanrı insanla barıştıysa günah ortadan kalktıysa, hala bu olanlar nedir?hala ölüm var hala zulum var hala günah var ve tüm şidetiyle devam ediyor. buda demek oluyorki isayla günah yok olmadı ölümde ortadan kalkmadı.bunların mantıklı cevapları varmı sizce?

Sayın İzmirligizem,
Üçlübirlik kavramını anlayamamış olabilirsiniz, sizi kınamıyoruz. Bunu size Tanrı’nın Kutsal Ruh’u açarsa anlayabilirsiniz ancak. Bunun için Rab’be içtenlikle dua edin, bu konuda size açıklık getirmesini dileyin. İnanın Rab Tanrı bu konuda size yanıt verecektir.

Kutsal İncil Kitabı’nda İsa Mesih şöyle der: ‘Ben ve Baba biriz, beni gören, Baba’yı görmüş olur’.

Sanırım bu ayeti açıklamama gerek yoktur; çünkü ayetin anlamı çok açıktır. Ayrıca İncil’de Yuhanna 1:1-3’te şöyle okuyoruz:

‘Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı’yla birlikteydi ve Söz Tanrı’ydı.

Başlangıçta O, Tanrı’yla birlikteydi.
Her şey O’nun aracılığıyla var oldu, var olan hiç bir şey O’nsuz olmadı.

Yaşam O’ndaydı ve yaşam insanların ışığıydı.
Işık karanlıkta parlar, karanlık ışığı altedemedi’.

Başlangıçta var olan Söz, İsa Mesih’in kendisidir. Tanrı’yla birlikteydi ve Söz, yani İsa Mesih Tanrı’dır. Her şey o Söz’ün yani İsa Mesih’in aracılığıyla yaratıldı.

Sayın İzmirligizem, İsa Mesih Tanrı’nın özünden geldi. Yani Tanrı kendisinden bir parçayı, günahlı insanları sonsuz cehennem yargısından kurtarmak için dünyamıza gönderdi. Bu Tanrı’nın kurtuluş planıdır. Tanrı insanlara olan sonsuz sevgisi yüzünden biricik Mesih’ini kurbanlık sunu olarak sundu. İsa Mesih haç üzerinde kanını akıtarak günahlı insanın çekmesi gereken cezayı kendisi üstlendi.

İsa Mesih sizin ve benim çekmemiz gereken cezayı kendisi bizim yerimize çekerek bizlere kurtuluş yolunu açtı. Bu, Tanrı tarafından bizlere sunulan bir armağandır. Ya bu armağanı elinizin tersiyle iterek: ‘İsa, senin armağanına ihtiyacım yok, ben kendi iyi işlerimle, çabalarımla cennete gidebilirim’ diyebilirsiniz, ya da İsa Mesih’in karşılıksız olarak bizlere sunduğu kurtuluş armağanını imanla kabul edip, ‘Teşekkür ederim Rab, diyerek alabilirsiniz. Bu konuda Tanrı kimseye zorlama yapmıyor, herkesi özgür bırakıyor. Ama unutmayın ki İsa Mesih’ten başka hiçbir kurtuluş yolu yoktur. Hiç bir din, hiç bir mezhep, hiçbir ideoloji ya da insanın yapmış olduğu iyi işler ve çabalar insanı cehennem yargısıından kurtaramaz.

Quote:
ademle bütün insan soyu günah işlediyse yani ademle günah insanla tanrı arasına ayrılık yada ölüm konulduysa ve isa aracılığı ile tanrı insanla barıştıysa günah ortadan kalktıysa, hala bu olanlar nedir?hala ölüm var hala zulum var hala günah var ve tüm şidetiyle devam ediyor. buda demek oluyorki isayla günah yok olmadı ölümde ortadan kalkmadı.bunların mantıklı cevapları varmı sizce

Adem ve Havva’nın itaatsizlikleri yüzünden bütün insan soyu günah nedeniyle Tanrı’dan ayrıldı ve insan ölümlü oldu. Ama İsa Mesih dünyamıza gelerek Tanrı ile insanı barıştırdı. İsa Mesih’e iman ederek günahlarından dönen bir kimse ölümden yaşama geçmiştir.

Dünyada savaşlar, ölümler, haksızlıklar, zulümler vardır ve olmaya devam edecektir. Bunların sorumlusu Tanrı değildir. Dünya Şeytan’ın etkisi altındadır, insanlar Şeytan’ın elinde birer oyuncak gibi kullanılmaktadırlar. İsa Mesih’e iman edenler ölüme karşı zafer kazanmışlardır. Bu dünyada bedensel olarak ölürler, ama ruhsal olarak sonsuza dek yaşayacaklardır.

Sevgiler
Suna