#30134
Anonim
Pasif

Sevgili abdulKadir,

Yazdıklarınız beni mutlu etti.

Aslında bende bu konuda sizinle hem fikirim. Bakmayın, önceki mesajımda her ne kadar sizinle zıt görüşü yazmış gibi görünsemde, aslında hayatımda hep bu bakış açısını savundum. İnsan bazen sinirine yenik düşüyor ve sonradan pişman olacağı şeyler yazabiliyor (tıpkı bu konuda, bir önce ki mesajım gibi).

Papa Türkiye ziyareti öncesi, Hristiyanlardan büyük tepki toplamıştı. Nasıl olurda bir müslüman ülkeyi ziyaret edebilirdi? Daha sonra bu tepkilere karşı Papa’da “sonuçta hepimiz aynı Yaradana inanmıyor muyuz?” demişti. Bunu demesiyle, Hristiyanlardan çok daha büyük tepkiler toplamıştı… Aslına bakarsanız, ben de bu konuda Papa ile hem fikirim.

Baktığınız zaman, teorik olarak her ne kadar aynı Tanrı’ya inanmıyor gibi görünsekte, bence hepimiz aynı Tanrı’ya inanıyoruz. Bazen insanlar neye inandıklarını ve ne yaptıklarını bilemiyebiliyorlar…

Müslümanlığı her zaman eleştirdim; çünkü Kuran’daki bir çok öğreti bana ters gelir. Ama müslümanları hiç bir zaman dinsizlikle, ateistlikle suçlamadım. Sonuçta onlar da Tanrı’ya inanıyorlar, belki bize göre yanlış yoldalar ve yanlış iman ediyorlar; ama hiç bir zaman bunu Tanrı’yı küçültmek için yada Tanrı nazarında yanlış işler yapmak için yapmıyorlar, tam tersine Tanrı’yı yüceltmek için yapıyorlar. İşte bu noktada ben Müslümanlara “Tanrı yolunda ilerlemiyorlar” diyemem. İlk başta da dediğim gibi, Müslüman öğretilerini eleştiririm. Örneğin cihat kavramı. Sebeb ne olursa olsun, adam öldren bir insanı ben “Bunu Tanrı için yapıyor” diyemem; ama bununla birlikte gerçekten çok iyi Müslümanlar da var. İbadetini yapan ve her zaman akıllarında Tanrı’yı yüceltme düşüncesini taşıyan kişilere de ben dinsizdir, imansızdır diyemem.

Aslında çok detaylı konular :) Bir mesajla anlatılamıyacak şeyler. Çünkü yazılan her cümle bir çok soru doğuruyor. Ama şunu bilmenizi isterim. Hristiyan olmama rağmen bu konuda sizinle hem fikirim.