#30237
Anonim
Pasif

Sevgili Heartgate,

Görüyorum ki çok çabuk yargılıyorsun, diğer bazı hristiyan arkadaşlar gibi:)
”Yargılamayın, yargılanırsınız.”
Hristiyanların tevrata uymamalarından kastım, ondaki kuralların yeni ahit gereğince değiştirilmiş olmasıdır. Tevratı harfiyyen uyguladığınızı iddia edemezsiniz heralde. Eğer öyleyse, yahudi şeriati sizi de bağlayıcı olurdu değil mi?
İsa’nın ”ben ortadan kaldırmaya değil tamamlamaya geldim” şeklindeki sözünde ”tamamlamak” kelimesi bazı incillerde ”yerine getirmek” ”gerçekleştirmek” olarak geçmektedir. İkisi çok farklıdır.

Size garip gelecek ama kutsal kitaplar konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum. Ama incillerin kutsal kitaba dahil olup olmadığı konusunda farklı düşünüyor olabiliriz. Çünkü biliyorusunuz bizzat İsa’nın kendisi ”Tanrı Sözü”ydü ve hayatı kendisinden en az 50 yıl sonra kaleme alınıp bugünkü inciller ve mektuplar oluştu.

Kutsal kitaplar insanların yaptığı yorumlarla değiştirilir veya bozulur. Bütün kutsal kitapların karşı karşıya olduğu tehlike budur. Bozuk yorumlardan birine saplanıp kalmamak için dediğiniz gibi sakin kafayla dua etmek gerekiyor. Rabbim bu konudaki dualarımızı kabul etsin.