#27918
Anonim
Pasif

” İnsanoğlu meleklerini gönderecek, onlar da insanları günaha düşüren her şeyi, kötülük yapan herkesi O’nun egemenliğinden toplayıp kızgın fırına atacaklar. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır. ” ( Mat. 13:41-42 )

Mesih İsa, İncil’de Lazar adlı vücudu yaralarla kaplı bir adamla zengin bir adamın hikayesinden söz eder. Luka 16:19-31’de gün gelir her ikisi de ölür. Lazar, cennete gider, zengin adam ise cehenneme… Zengin adam, cehennemde büyük azap çeker, gözlerini kaldırır ve ilerde İbrahim’in kucağında gelmekte olan Lazar’ı görür: ” Ve feryat edip dedi: Ey babamız İbrahim,acı bana, Lazar’ı gönder de, parmağının ucunu suya batırıp dilimi serinletsin. Bu alevlerin içinde azap çekiyorum. “

Yukarıdaki hikaye, bize şu üç gerçeği göstermektedir: 1- Cehennem vardır ; 2- İnsanlar, cehennemde, kendilerini nelerin beklediğinin farkındadırlar; 3 – Cehennem, işkence yeridir.

Elçi Pavlus, dedi :” Bütün bunlar, Rab İsa alev yanan ateş içinde güçlü melekleriyle gökten gelip göründüğü zaman olacak. Rab’bimiz İsa, Tanrı’yı tanımayanları ve kendisiyle ilgili müjdeye uymayanları cezalandıracak. Böyleleri O’nun varlığından ve gücünün yüceliğinden uzak kalarak sonsuza dek mahvolma cezasına çarptırılacaklar ” ( 2. Se. 1:8, 9 )
Kutsal Kitap, ” Onları saptıran İblis ise, canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı. Gündüz ve gece, sonsuzlara dek işkence göreceklerdir.” ( Esinleme 20:10 )

Eskiden , sıcak sulara, kaplıcalara sık sık giderdim. O küçük çok sıcak ve buharlı oda bana cehennemi çağrıştırırdı. Bilirdim ki, istediğim an, o sıcak ve bunaltıcı yerden ayrılabilirdim; fakat cehennemde kalış ebediyete kadar olacaktır.

O tahammül edilemeyecek kadar küçük sıcak odada sonsuza kadar kaldığınızı, hiçbir çıkış yolunuzun olmadığını düşünün. Düşünülmesi bile ürkütücü !

Cehennem kavramının en ürkütücü yanı, cehennem azabının sonsuza kadar olmasıdır. Bir hırsız, işlediği suçtan ötürü 20 yıl hüküm giyerse, bu demektir ki, 20 yıl sonra suçunun cezasını çekmiş olacaktır. Oysa ki, cehennem ateşinden kurtuluş yoktur. Bizim için cehenneme gitmemenin yolu, yeniden doğmaktır.
Bunlar sonsuz azaba uğrayacak, doğrular ise sonsuz yaşama kavuşacaklardır ( Mat. 25:46 )

Sonra solundakilere şöyle diyecek: Ey lanetliler çekilin önümden ! İblis ile onun melekleri için hazırlanmış olan sönmez ateşe yollanın. ( Mat. 25:41 )

Sodom, Gomora ve çevrelerindeki kentler de buna benzer şekilde kendilerini cinsel ahlaksızlığa ve sapıklığa teslim ettiler. Sonsuza dek ateşte yanma cezasını çekmekte olan bu kentler ders alınacak birer örnektir. ( Yahuda 7 )

Kutsal Ruh’a küfreden asla, bağışlanmayacak. Bunu yapan asla silinmeyen bir günah işlemiş olur. ( Mar. 3:29 )Bunun için size diyorum ki, insanların işlediği her günah ettiği her küfür bağışlanacak; ama Ruh’a karşı yapılan küfür bağışlanmayacak. İnsanoğlu’na karşı bir söz söyleyen, bağışlanacak, ama Kutsal Ruh’a karşı bir söz söyleyen, ne bu çağda, ne de gelecek çağda bağışlanacaktır. ( Mat. 12:31 – 32 )

Çektikleri işkencenin dumanı sonsuzlara dek tütecek. Canavara ve onun putuna tapıp onun adının işaretini kabul edenler gece ve gündüz rahat yüzü görmeyecekler .( Esinlenme 14:11 )

Bazıları şu soruyu sorabilir ? Eğer Tanrı iyi, sevgi dolu, merhametli ise neden kullarına azap ve işkence yerini hazırlamıştır ? Neden bu eziyet sonsuza kadar sürmektedir ? Neden işlediğimiz günahlara karşılık bağışlanmamız için bir süre verilmiyor ? Örneğin, günah işleyen birine işlediği günahlardan af olunması için ebediyete kadar azap çekiceğine, 70 yıl süre vermiyor ?

Tanrı, bu soruyu ve onun arkasında yatan gerçeği de çok iyi bilmektedir. Tanrı da biliyor ki, cehennem kimsenin gitmemesi gereken azap yeridir. Bu yüzden; Tanrı, bizi cehennemden sakınmamız için izlememiz gereken yolu göstermiştir: ” Yeniden Doğmak. ”

Kutsal Kitap’a göre, cehennem, korkunç, sönmeyen ateşin bulunduğu eziyet yeridir. Cehenneme düşenler, bu ateş içinde sonsuza kadar azaptan kıvranacaktır.

Gerçekten insanın böyle bir yerde eziyet çektiğini düşünmek ürkütücüdür. Sevdiğimiz bir insanın cehennem ateşi içinde attığı çığlıklara, feryatlara nasıl dayanabiliriz ?

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? hac5 :elsalla: :elsalla: :elsalla: