#28695
Anonim
Pasif

6. Cehennem, ifade edilemez perişanlık, acı, keder ve hüsranın olduğu yerdir.

” Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır. ” ( Mat. 13:42 )

7. Cehennem, giderilmemiş şiddetli susuzluğun olduğu bir yerdir.

” Ey babamız İbrahim, acı bana ! diye seslendi. Lazarus’u gönder de parmağının ucunu suya batırıp dilimi serinletsin. ” ( Luka 16:24 )

8. Cehennem, cennetin yanı sıra ebedi kalınacak diğer tek yerdir.

Bir diğer ifadeyle, ölümden sonra insanların gideceği iki yer – cennet ve cehennem – vardır. İkisi arasında başka bağ yoktur. Zengin adam cehenneme, Lazarus ise cennete gitmişti. Bu iki yer bugün içinde geçerli iki seçenektir.

9. Cehennem, oradakilerin diğer insanların gelmesini istemeyeceği bir yerdir.

Luka 16. bölümde zikredilen zengin adam, orada olmasının adaletsiz olduğuna dair hiçbir şikayette bulunmaz. Çektiği acıdan dolayı ağlayıp sızlasa da orada adaletsiz bir şekilde bulunduğundan asla söz etmez. O, hala hayatta olan beş kardeşinin kurtulmasını ister. O, gerçeği bilseler kardeşlerinin pişman olup kurtulacağına inanmaktadır ( Luka 16:30 )

Cehennemdeki zengin adam aniden evanjelizm ve misyonla ilgilenir olmuştur. Erwin Lutzer, dokunaklı bir şekilde şöyle demektedir:

” Biz, bu adamın eşlik etmeleri için kardeşlerinin cehennemde kendisine katılmasını tercih edeceğini düşünebiliriz.Ancak o, onların Lazarus ve İbrahim’in bulunduğu yerde olmalarını bir daha onları görmeme pahasına tercih etmektedir. Cehennemde bile insanın sevdiklerine karşı olan doğal endişesi devam etmektedir. ”

10. Cehennem, kazanılan bir yerdir.

Cehennem, bizim kazandığımız bir yerdir. ” Çünkü günahın bedeli , ölüm” ( Rom. 6:23 ). Cennet , Tanrı’nın lütfu aracılığıyla bize bahşettiği armağandır. ” Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır” ( Rom. 6:23 )

Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.