Re: Tanrı Yolundaki Kadınlar

#29069
Anonim
Pasif

” Bu nedenle ve melekler uğruna kadının başı üzerinde yetkisi olmalıdır.” ( 1. Ko. 11:10 )

Kadının erkeğe boyun eğmesi gerektiğinden, kadın buyruk altında olduğunu göstermek için başını örtmelidir. Buyruğun göstergesi ( yetkinin sembolü ) baş örtüsüdür ve burada belirtilen, kadının kendi buyruğu ya da yetkisi değil, kocasının buyruğu altında oluşudur.

Pavlus melekler uğruna ifadesini neden ekliyor ? Meleklerin , yaratılışta olduğu gibi bugün de yeryüzünde olup bitenlerin izleyiceleri olduğunu ileri süreceğiz. İlk yaratılışta kadının erkek üzerinde ne şekilde egemenlik kurduğunu gördüler. Adem’in vermesi gereken kararı o verdi. Böylece günah, acı ve kederin kelimelerle anlatılmayacak kadar kötü sonuçlarıyla birlikte insanlığa girdi. Tanrı, ,ilk yaratılışta olanların yeni yaratışta tekrarlanmasını istemiyor. Tanrı meleklerin yeryüzüne baktıklarında, kadının erkeğe boyun eğdiğini ve bunu dışardan başını örterek gösterdiğini görmelerini istiyor.

Burada baş örtüsünün sadece bir dış gösterge olduğu ve dış göstergenin, iç zarafetin bir çeşit dışa yansıması şeklinde geliştiği zaman, değerli olduğunu ifade etmek için durabiliriz. Başka bir deyişle, bir kadın başını örtebilir, ama gerçek anlamda kocasına boyun eğmeyebilir. Bu durumda başını örtmesinin bir değeri olmaz. Önemli olan , yüreğin tam anlamıyla boyun eğmesidir, ancak o zaman kadının başındaki örtünün bir anlamı olur. ( W. M. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla: