#30590
Anonim
Pasif
BURÇ;9129 wrote:
Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Aslında uzun süredir sizin de sormuş olduğunuz soru benim de aklımı çok karıştırmaktadır.

İlk başta konuya deyineyim, benim düşünceme göre kadınlar dua esnasında başlarını örtmelidirler (normal hayatta değil, sadece dua ederlerken).

Aklımın karıştığı noktaya gelince… Pavlus bazen öyle cümleler kurmuş ki sanki o cümleler Rab’be ayit değil de Pavlus’un kendi düşünceleriymiş gibi. İşte bu sebebten dolayı da “bu söylenenleri kabul etsekte olur, etmesekte olur” tarzında anlamlar çıkabiliyor.

Bahsetmiş olduğum konunun sanırım en belirgin örneği Korintoslulara I.Mektup 7:12 dir.

Orada Pavlus şöyle demektedir: “Geriye kalanlara Rab değil, ben söylüyorum

İlk sormak istediğim, bu bir çeviri hatası olabilir mi?

Ya da acaba Pavlus orada “ben” ile kendisini değil de başka bir şeyden mi bahsetmek istiyor? (Örneğin Kutsal Ruh diyecem; ama Kutsal Ruh’ta Rab oluyor)

Sayin Burc

Kutsal Yazilarin tümü Tanri esinidir.
Öncelikle sunu bilin ki, Kutsal Yazilar’daki hicbir peygamberlik sözü kimsenin özel yorumu degildir.Cünkü hicbir peygamberlik sözü insan isteginden kaynaklanmadi.Kutsal Ruh tarafindan yöneltilen insanlar Tanri’nin sözlerini ilettiler.
2.Petrus 1,20-21

Kutsal Yazilar’in tümü Tanri esinlemesidir ve ögretmek,azarlamak,yola getirmek,dogruluk konusunda egitmek icin yararlidir.Bunlar sayesinde Tanri adami her iyi is icin donatilmis olarak yetkin olur.
2.timoteos 3,16-17

Bazi bilgisiz ve Kutsal Kitab’i yüzeysel okuyan insanlar Pavlus’u suclarlar ve hatta onun yazilarinin kendi görüsü oldugunu iddia ederler.
Bunlar sonderece tehlikeli ve yanlis düsüncelerdir.Bunu Petus da görmüs ki söyle yazmistir.Sevgili kardesimiz Pavlus’un da kendisine verilen bilgelikle size yazdigi gibi,Rab’bimizin sabrini kurtulus firsati sayin.Pavlus bütün mektuplarinda bu konulardan böyle söz eder.Mektuplarinda güc anlasilan bazi yerler var ki, bilgisiz ve kararsiz kisiler,öbür Kutsal Yazilar’i oldugu gibi bunlari da carpitarak kendi yikimlarini hazirliyorlar.
2.petrus 3,15-16

Sevgili burc alinti yaptigim yazinizda maviyle yazdigim düsüncenize katiliyorum.Yesil yaziyla alintiladigim yaziya da ayetlerle zaten cevap vermis oldum.
Gelelim “geriye kalanlara Rab degil ben söylüyorum” ne anlamina geldigine..

Pavlus bu konuda Rab’bin önceden söyledigi bir sözü olmadigini ifade ederek konuya aciklik getirmek amaciyla”ben söylüyorum”seklinde acikliyor.Pavlus ve diger elciler mektuplarinda inanlilarin iman yasamlari icin gereken temel konulari ayrintilamislardir.

Rab’bimizin esenligi,lütfu ve isigi kendisini sevenleriyle olsun.