Re: Tanrı Tektir, Hepimiz Kardeşiz

#30267
Anonim
Pasif

Fırat abi hangi konularda haklı Burç hanım kardeşim? Özel mesajlaşmalarınızda bahsettiği konularda mı? Yaldızlı sözlerle kafalarınızı karıştırmak ve islam propagandası yapmak istediğim konularında yani? :)

Fırat abiniz kadar olmasa da ben de sizden çok büyüğüm ve bu durumda benim haklı olma şansım da epey fazla. Ama Fırat abinizi gerçekten takdir ettim. Bizi yani, forumun hoşgörü konusunda ümid vaad eden ikilisini birbirine düşürme konusunda hayli yol aldı. Ama ben bu tuzağa düşmek niyetimde değilim…

İki kör üzüm yiyorlarmış. Biri diğerine
-açgözlü, üzümleri neden ikişer ikişer yiyorsun?
diye çıkışmış. Diğeri de ona
– a a, nerden çıkardın bunu?
demiş. O cevap vermiş:
-Çünkü ben ikişer ikişer yiyordum.

Korkarım üzümü ikişer ikişer yiyip te beni de ikişer yemekle suçalayanlar sizi buna inandırmış.
Dolmuşa binelim ama dolduruşa gelmeyelim.

Şimdi… İslami konularda söylediklerim, özellikle kutsal kitap ve hristiyanlar hakkında, benim, geleneksel olarak aktarılagelen bilgileri bir kenara bırakıp, sadece kur’an ayetlerine yoğunlaşarak vardığım sonuçlardır. Dolayısıyla genel islami görüşe uymayabilir. Ama kur’ana uymayan birşey söylediğimi hatırlamıyorum. Maide 72 den itibaren.. diyorsunuz. Eğer gerçekten elinize bir kur’an aldıysanız, ya da netten Maide suresini açtıysanız keşke bütün sureyi baştan sona br okusaydınız. Okumadığınızı varsayarak diyorum ki, mesela bir önceki 69. ayeti okuyun:
”Şüphe yok ki, iman edenler ve yahudiler, sabiiler, hristiyanlar; bunlar içinden her kim Allah’a ve son güne iman eder de iyi ve hayırlı işler yaparsa, artık onlara korku yoktur, onlar üzülecek te değillerdir.”

72. ayette, ”Allah, Meryem oğlu İsa’dır diyenler” gerçeğin üstünü örtmekle/küfürle suçlanıyor. Hiçbir yorumsuz ve eklemesiz sizler, ”Tanrı sadece İsa’dır” mı diyorsunuz? Bence hayır. ”Baba” olan tanrıya inanıp, onun, İsa olarak yeryüzünda yaşaması farklı birşeydir diye düşünüyorum.
73. ayette, ”Allah, üçün üçüncüsüdür diyenler” gerçeğin üstünü örtmekle/küfürle suçlanıyor. Sizler, ”üç tane tanrı vardır ve Baba Tanrı bunlardan biridir” mi diyorsunuz? Bence hayır.

İyi de, bu şekilde kur’anda geçtiği gibi inanan hristiyan yokki derseniz, geçmişte olduğu gibi, günümüzde de bunlara benzer inançta olanlar vardır. Mesela mormonlar.

Bakın bunları islam propagandası olarak algılayacaksınız yine:)
Konuyu siz açıyorsunuz, ben ne yapayım.