#28429
Anonim
Pasif

DİNGİN OLMA
SESSİZLİĞİN DİSİPLİNİ

Liste , ödün vermiyor; ama boş laf yok. Karmaşık ve rekabet eden dünyamızda güç bir sınav olduğunu, içtenliğin disiplini geliştirdiğini, meydan okumayı hayal etmeyi düşünüyorsanız; vesveseliğin, gürültünün, sözcüklerin, acımasız etkinliklerin bu dünyasına ve sessizliğin disiplinini geliştirmeye tahammül ediyorsunuz. Şahsen bunun hemen hemen başa çıkılmaz bir meydan okuma olacağını ifade eden belli bir kalıba dökmüştüm. Yaşamımda; önce bir hiç olan geçmiş iki yılda onların büyüklüklerini farkettim. Siz ve ben, bütün deneyimlerin ( mutlak dinginlik ) birini kapsadığını, dinginliğin anlarını uzatmaksızın Tanrımız ile dostluk ilişkisine ve derin düşüncelere sahip olduğumuz yolun bu olmadığına hala ikna edebilirim.

Mistik bir hayalperestlik gibi mi daha çok derinliklere kadar ölçüp biçiyorum ? Oysa sık sık alıntı yaptığımız; ama, nadiren itaat ettiğimiz Mezmurlar’da yazılmış olan sözcüklerdi bunlar:” Sakin olun, bilin ki, Tanrı benim !” ( Mez. 46:10 ) Bu büyük buyrukta, sıkışıp kalmadan önce düşüncelerimizdeki birkaç ana tekrar dönelim.

Çabalamaya son verin, bilin ki, tanrı benim. Sessiz durun ! Bilin ki, tanrı benim (TLB ) Sakin olun, bilin ki – tanıyan ve anlayan Tanrı benim. ( AMP )

” Teslim olun ” diye bağıran, ” kabul edin ki Tanrı Benim.” ( Motfat )

” Savaşa dur “deyin, bilin ki, Tanrı benim.” ( TEV)

Özellikle Eugene Peterson’un yaratıcı sözcükleriyle merakınızı uyandıracağım:
Trafiğin dışında adım atmak ! Uzun süren, seven bana bak, Yüce Tanrımız, yukarıdaki politikalar, yukardaki herşey.(Bildiri)

Bununla birlikte; onu okumayı yeğlemeliyiz ki,bu, Tanrı’nın özel halkına ısrarla emreden bir hitabıdır. Her akıntının, rengin, ekinin, devrin halkı…. Yaşın ve olgunluğun hiçbir düzeyi olmayan, tek başına veya evli, öğrencili yahut öğrencisiz halkı; yani Tanrı’nın Rab olduğu tüm halkı.

Durmayı ( gerçekten ) emrediyoruz… O’nunla flört et, bırak nefes al, gevşe. Bu, O’nun önünde beklenen, listelenen sessizliğin ve dinginliğin bir sahnesidir. Meşgul anlarda yabancı olunan deneyimler oluşuyor. Yine de, disiplin gerektiren dostluk ve derin düşüncelerde Tanrı’yı tanı.Ruhsal yaşantımıza derin düşünceleri katmayı umut ediyorsak; sessizlik gereklidir. Bu, ” ruhlarımızdaki ateşi koruyor”…” Sessizlik, bizi haçı yapıyor.” Sessizliğin kesintisiz devirlerini uzatmayı destekleyen şeyi yazıyor. O, Göksel Babamızla bizi yüzeysel dürtmelerle duyarlı ruhlarımızın keskin kenarını biler. Gürültülü sözcükler, çılgınlık, telaşlılık, kulaklarımızı Tanrı’nın dinginliğine kapayan , Tanrı’nın temasına karşı bizi hissiz yapan, duygularımızı kasvetli olarak programlıyor. ( Tanrı ile Dostluk )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.