#28488
Anonim
Pasif

III – DİNGİNLİĞİ GELİŞTİRME
YALNIZLIK DİSİPLİNİ

Arkadaşlık kadar çok değerli ve gerekli olan şey; bize özendirmeyi sağlayan, sorumluluk ve meydan okumadır. Sık sık aldırmayan ruhsal yaşamın aynı düzeyde olan önemli bir kısmı vardır. Kendi içimizde, dinginlik derinliğini geliştirdiğimiz ” yalnızlık disiplinini ” size aktarıyorum.

Yalnızlık, ” değişim ocağı ” diye adlandırılmıştı. Yarışa yeniden girmeyi, hızlılığı olan zor bir durumda, elde ettiğimiz ikinci mola yeri için saf kişisel mahremiyete, düşüncede sahip olmamıştım. Dinginliğin endişeyi yenilemesi gibi cerrahi içtenlik ortaya çıkıyor.

Hatta daha da fazla. O; yeni yollarda, kendimizi, diğerlerini, özellikle Tanrımızı anladığımız bir içtenlik vahasıdır. Daha önce söylediğim “dağınıklığın ” daha çok olduğu yer, ” ocağın ” merhametsiz sıcaklığı sayesinde teşhis edilerek yok edildi. Dinginliğin endişeyi yenilemesi gibi cerrahi içtenlik ortaya çıkıyor.

Yalnızlıkta; bu oluşmaya çabalıyor ki, hakkında başka şey bilmiyoruz.Kitaplar için örnekler ya da vaazlar için nadiren ipucunun oluştuğu bu yerde, ruhsal mücadeleler devam ediyor. Yalnızlığın uzatılan bölümleri boyunca derin düşüncelerde araştırılan Tanrı, gözlerimizi gereksinim dikkati olan tanrısal işlere açıyor. Başkalarından gizlemeye çalıştığımız işlerden O’nun bizi haberdar ettiği yer burasıdır.

Henri Nouwen, elverişli bir şekilde yalnızlığı betimliyor, terimleri araştırıyor :
Yalnızlıkta, kendi kalıplaşmış iskelemden kurtuldum; arkadaşlarla konuşmak yok, telefonla konuşmak yok, toplantılarda hazır bulunmak yok, müziğin eğlendirmesi yok, kitapların dikkati dağıtması yok, benim için – yalın, saldırı ve eleştiriye açık, zayıf, günahkar, bozulmaktan yoksun bırakılmış – hiçbir şey.

Yalnızlığın uzatılan bölümleri boyunca derin düşüncelerde araştırılan Tanrı, gözlerimizi gereksinim dikkati olan tanrısal işlere açıyor. ( Tanrı ile Dostluk )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.