Re: Sevginin Üç Boyutu

#28846
Anonim
Pasif

EZGİLER EZGİSİnin önemli bir vurgusu, cinselliği evlilik içindeki ilişkilere ait olarak göstermesidir. Genç kızlara, evlilik odasına kavuşana dek sevgililerinin cinsel arzularını uyandırmayacaklarına ant ettirir. ( 8:4; 2:7; 3:5 ). Böylece burada dinsel önyargılardan ötürü bir zamanlar dindarların ağızlarına almadıkları evliliğe ait cinsel ilişkinin ve zevklerin, “Herkes evliliğe saygı göstersin. Evlilik yatağı günahla lekelenmesin… ” sözüne uygun bir biçimde ( İbr. 13:14 ), Kutsal Ruh tarafından açık bir şekilde anlatıldığını görüyoruz!

İsrail’de her fısıh(paskalya) bayramında, Tanrı’nın halkına olan sevgisinin sembolü olarak halkın önünde okunan bu bölüm, aslında gençlere iyi bir cinsel eğitim sağlıyordu. Böylece cinsel arzularıyla mücadele eden gençlere, cinselliğin evlilikte pak olduğu ve nikaha kadar beklemenin gerçek tatmin getirdiği anlayışı aşılanıyordu.

Fısıh, İsarail’in kurtuluş bayramıydı. Tanrı’nın Kendisine ruhsal bir ” eş ” olmak üzere imanlıları kurtardığını hatırlatır. Bu yüzden Eski Antlaşma’da bile Tanrı’yla olan ruhsal ilişkilerimiz evliliğe benzetilir ( Yşa. 50:1; 54:5 vb. ). Böylece Yahudiler EZGİLER EZGİSİ‘ni Kutsal Kitap’ın en kutsal yazısı sayarlardı.

Bazen çok yalnış anlaşılan VAİZ‘le birlikte EZGİLER EZGİSİ de günümüzün en kötü felsefi ve ahlaki yalanlarına karşı gelirler.Bu yalanlar, insan yaşamının ölümden ileri gitmeyen ” hayvansal ” ve maddeci bir yaşam olduğunu ve her türlü kabul gören evlilik dışı ilişkilerin en doğal hakkımız olduğunu söyler. ( C. MADRIGAL )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla: