#28899
Anonim
Pasif

Sevginin ilk tatlı romantizminden sonra ( 2:2-4 ), evlilikler birçok tecrübelerden geçer, ama hiçbiri, ateş kadar güçlü olan ( 8:6 ) gerçek sevgiyi söndüremez: Sevgiyi engin sular söndüremez, ırmaklar süpürüp götüremez. ( 8:7 ) Bu sevgi de Tanrı’nın kıskançlığını ( bizi başkalarıyla paylaşmak istemeyişini ) gösteren bir sevgidir ( Çık. 34:14 ; Tes. 5:9; Luk. 1:78 ).

* 6:13’de geçen ” Şulam kızı ” ifadesi, kimi yorumcular tarafından Süleyman isminin ( Şelom’un ) feminen ( dişil ) hali olduğu düşünülür. Böylece eşlerin birbirini tamamlayan rolleri vurgulanmaktadır. tanrı ilk çifti yaratırken isimlerini ” ısh ” ve “ishshah ” koydu. Yani ; insan ve nisa; aynı ismin eril ve dişil şekli ( Yar. 5:2 ). Yalnız günahtan sonra erkek ve kadın ayrı isimler aldılar. EZGİLER EZGİSİ , imanlının evlilik yaşamında günahın yarattığı bu ayrılığın Kutsal Ruh’un yardımıyla onarıldığını hatırlatır.

* Rabbimizin sürekli tekrarladığı bir ifade vardır: ” Sevgimde kalın ” ( Yu. 15:9 ). Sevmeye başlamak değil, sevgide kalmak önemlidir. Sevmeye duygularla başlanır, ama fedakarlıkla sevgide kalınır.

* Sonuç olarak: ” Beni yüreğinin üzerine bir mühür gibi, kolunun üzerinde bir mühür gibi yerleştir.Çünkü sevgi ölüm kadar güçlü, tutku ölüler diyarı kadar katıdır. Sevgiyi engin sular söndüremez, ırmaklar süpürüp götüremez. İnsan varını yoğunu sevgi uğruna verir ( 8: 6-7 ) { C. M.}

Rabbin sevgisi ve ışığı siiznle olsun.rabbe hamdolsun