#29501
Anonim
Pasif

” Bu sizin uğrunuza feda edilen bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın. ” ( 1. Ko. 11:24 )

Rab, önce ekmeği aldı ve şükredip ekmeği böldü. Ekmek, O’nun bedeninin simgesi olduğundan, bu simgeyle Tanrı’ya, Kendisine dünyanın günahları için ölebileceği bir insan bedeni vermiş olduğu için şükrediyordu.

Kurtarıcı, ” Bu benim bedenimdir ” derken, bununla ekmeğin O’nun bedeni olduğunu mu ima etmek istedi ? Katolik kilisesi Rab’bin Sofrası’nda kullanılan ekmekle şarabın gerçekten Mesih’in bedeniyle kanına dönüştüğü konusunda ısrar eder. Luther öğretisi ise Mesih’in gerçek bedeninin ve kanının, Rab’bin Sofrası’ndaki ekmekle şarapta bulunduğunu ifade eder.

Bu görüşlere yanıt olarak, bu sırada Rab İsa’nın bedeninin ölüme teslim edilmemiş ve kanının hala dökülmemiş olduğunu anımsamak yeterli olur. Rab İsa, ” Bu benim bedenimdir ” dediğinde, anlatmak istediği şudur:” Bu benim bedenimin simgesidir” ya da ” Bu sizin uğrunuza kırılan bedenimin bir resmidir.” Ekmeği yemek, O’nun bizim yerimize öldüğünü hatırlamak değildir. Rabbimizin:” Beni anmak için ” ifadesinde kelimelere sığmayan bir şefkat vardır. ( W. M. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !hisusa