#29736
Anonim
Pasif

” Sonra eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve onlara verdi. ‘ Bu sizin uğrunuza feda edilen bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın ‘ Aynı şekilde, yemekten sonra kaseyi alıp şöyle dedi : ‘ Bu kase, sizin uğrunuza akıtılan kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır.’ ” ( Luka 22: 19,20 )

Son fısıh kutlamasının hemen ardından; Rab’bin Sofrası denilen son akşam yemeği geliyordu. Rab İsa; öğrencileri Kendisinin ölümünü yüz yıllar boyu anımsasınlar diye, bu kutsal kutlamayı böylece kurumlaştırmış oluyordu. Bu sofraya oturduklarında İsa, öğrencilerine, önce yakın bir zaman sonra; onların uğrunda feda edilecek olan bedenini simgeleyen ekmeği verdi. Bundan sonra; çarmıh üzerinde kendileri uğruna akıtılacak olan değerli kanını simgeleyen , içi şarap dolu kaseyi verdi. Onlara şöyle dedi: ” Bu kase, sizin uğrunuza akıtılan kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır. ” Bu, İsa’nın önce İsrail ulusuyla yapmış olduğu yeni antlaşmanın ( Yer. 31:31) yine Kendi kanıyla yapıldığı anlamına gelmektedir. Yeni Antlaşma’nın tam olarak gerçekleşmesi; Rabbimizin yeryüzündeki Bin Yıllık egemenliği sırasında olacaksa da; imanlı olan bizler, bu antlaşmanın sağladığı bereket ve yararlardan şimdiden yararlanabilmekteyiz.

Bu noktada; ekmek ile şarabın Mesih’in bedeni ile kanını simgelemiş olduğunu söylemek doğrudur. Çünkü bu sofra yapıldığında; Mesih’in bedeni henüz ölüme verilmemiş, kanı da akıtılmamıştı. İsa; henüz akmamış kanını içmeleri için öğrencilerine nasıl verebilirdi ? Bu nedenle; bu simgelerin mucizevi bir şekilde birden gerçeğe dönüşüverdiğini iddia etmek saçmalık olur. Kan içmek ya da kanlı bir şey yemek Yahudi halkına Musa’nın yasalarımda yasaklanmıştır. Bu nedenle öğrenciler; İsa’nın burada, gerçek anlamda kendi öz kanından söz etmediğini, bunun sadece bu kanı simgeleyen bir belirti olduğunu biliyorlardı.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere sonsuz sevgiyle !

” Başkasını yargılamayın, siz de yargılanırsınız. Suçlu çıkarmayın, siz de suçlu çıkarılmazsınız. Başkasını bağışlayın, siz de bağışlanırsınız. ” ( Luka 6:37 ) isa su üstünde isamesihyasiyor