ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Dua Rab’bimizin Duası Re: Rab’bimizin Duası

#28748
Anonim
Pasif

” Bunun için siz şöyle dua edin: ‘Göklerdeki Babamız, adın kutsal kılınsın.’ ” ( Mat. 6:9 )

Matta 6. bölümün ilk kısmında Rabbimiz dini hareketlerimizle ilgili üç konuya değiniyor: oruç, dua ve sadaka. Tabi ki bu konuları diğer dinleri anladığı gibi anlamıyoruz. Tanrı’nın bizi yaptıklarımızdan dolayı kabul ettiğine inanmıyoruz. Kutsal Kitap, Tanrı’nın bizi sadece Oğlu’nun ölümü aracılığıyla kabul ettiğini yazıyor ( 2. Ti. 1:9 ). İsa’nın bu ayetlerde belirtmek istediği nokta şudur: Dinimizi gerçeğe göre uyguladığımızda bunu insanların bizi görmesi ve övmesi için değil, Tanrı’nın görmesi için yapıyoruz. İnsanlara ne harika ve ne kadar kutsal bir insan olduğumuzu göstermeye çalışmıyoruz. Tanrı’nın bizi daha önce Mesih’te kabul ettiği için Tanrımıza şükranla sadece hizmet etmeye çalışıyoruz. Böylece duaya geldiğimizde Tanrı’nın bizi duyması ve yanıt vermesi için dua ediyoruz.

İnsanlar için gösteri yapmamakla beraber ayrıca dua ederken de Tanrı’ya güvenmeliyiz. Putperestler dualarında tanrılarını cevaplamaya ikna etmek için doğru kelimelri defalarca tekrar etmelerine güveniyorlar. Yalnızca doğru sözleri söylediğimiz için Tanrı bizi işitmiyor. Tanrı’nın isteksizliğini aşmak amacıyla isteklerimizi defalarca söylediğimiz için de Tanrı bizi duymuyor. Dualarımızın karşılığını kazanamayız. Tanrı cevap verir ; çünkü O ” duaları duyan “ bir Tanrı ( Mez. 65:2 ). Bizim dua etmemizi buyurdu. Tanrı’nın buyruğu, cevap vereceğinden emin olmamızı sağlamak için yeterlidir. İhtiyacımızın ne olduğunu biliyor ve duada istediğimiz şeylerin ihtiyacımız olduğunu da biliyor. Babamız olarak dualarımızı yanıtlayacaktır.

Eğer bir şeyi yapmayı biliyorsak, başkalarının bunun nasıl yapılması gerektiğini anlatmasından hoşlanmıyoruz.Bununla birlikte Rabbimiz Tanrı hakkında neye inanmamızı ve O’na nasıl hizmet etmemiz gerektiğini bize Kutsal Kitap’ta anlatır. Bizim neler için ve nasıl dua edeceğimizi anlatıyor. Eğer İsa’nın bu ayetlerde anlattığından daha iyisini yapabileceğimizi düşünüyorsak o zaman gururluyuz ve hiçbir şey bilmiyoruz.Nasıl dua edilmesi gerektiğini Tanrı’nın Kendisi’nden daha iyi kim bilebilir ? Eğer bu ayetlerin bizim için çok basit olduğunu ya da bundan daha yüksek bir seviyede dua edebileceğimizi düşünürsek o zaman Rab’bin Kendisi’nden daha iyi bildiğimizi düşünürüz. Dua konusunda Gökteki Babamız’dan öğrenen çocuklar olalım.

Mesih’in bize bu ayetlerde ve diğer bölümlerde verdiği sözler sadece tekrarlamak için değildir. Onları kesinlikle kendi sözlerimiz olarak kullanabiliriz, ama onları sadece tekrar etmek dua etmek değildir. İsa’nın bu tekrarlama konusundaki sözlerini anımsayalım: ” Putperestler gibi boş sözler tekrarlayıp durmayın.” Buradaki sözler dua ederken düşüncelerimize rehberlik etmek için verildi. Dua, ne düşüneceğimizi ve neyi dileyeceğimizi anlatır. Tanrı’nın neye önem verdiğini ve O’nu memnun etmek için neyi aramamız gerektiğini bize anlatır. Eğer bir müzik aleti, çalmak isteyip uata bir müzisyenden ders alabilirsek kesinlikle bize anlattıklarına dikkatimizi vereceğiz. Bu ayetlerde nasıl dua edeceğimizi Dua Ustası anlatıyor. Ayrıca dua ettiğimiz Tanrı dua konusunda bize ders veriyor. O’nun söylediklerine kulak verelim mi ? ( Steve LUDWIG )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.