ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Dua Rab’bimizin Duası Re: Rab’bimizin Duası

#28820
Anonim
Pasif

” Şöyle dua edin: Göklerdeki Babamız, adın kutsal kılınsın, egemenliğin gelsin. Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de senin isteğin olsun. ” ( Mat. 6:9-10 )

Bu ayetlerden, Tanrı’nın bizden dua hakkında neyi bilmemizi istediğini düşünürken; aslında daha çok Tanrı’nın Kendisi hakkında düşünmemizi istediğini açıkca anlarız. Önce O’nun ” Babamız” olduğunu gördük. Şimdi O’nun ” Göklerdeki Babamız ” olduğunu anlatıyor.Bu sözlerin önemi ne olabilir ? Her şeyden önce Tanrı’nın bizden çok üstün olduğunu anlatıyor. Derlemeci/ Vaiz kitabı bize şunu anlatıyor: “Ağzını çabuk açma, Tanrı’nın önünde hemen konuya girme, çünkü Tanrı gökte, sen yerdesin. Bu yüzden az konuş. ” ( Vaiz 5:2 ). Tanrı göktedir, bu yüzden biz de dualarımızda dikkatli olmalıyız. Çocukların babalarına yaklaşım özgürlüğüne sahip oldukları gibi biz de Tanrı’ya yaklaşabiliriz. Ama, ayrıca şunu unutmamalıyız: Babamız Tanrı’dır. Buna göre dilediğimiz şey ile onu neden istediğimizi iyi düşünmeliyiz. Saçma dualar etmeyelim. Tanrı cennettedir.

Eğer Tanrı gökteyse o zaman Tanrı bizim problemlerimiz, düşmanlarımız ve ihtiyaçlarımızın üstündedir. Tanrı dua ettiğimiz her şeyin üstündedir. Tanrı’nın bizim isteklerimizi karşılayıp karşılamayacağını merak etmeye gerek yok. Düşmanlarımıza karşı bize yardım edip edemeyeceğini merak etmemeliyiz. Tanrı göktedir. Tanrı ayrıca Göklerin Rab’bidir. O evrenin egemenidir. Bu sebepten doleyı O’na dua ediyoruz. İhtiyaçlarımızı sadece O karşılayabilir. İhtiyaçlarımız ve problemlerimiz bizim halledemeyeceğimiz kadar büyüktür. Düşmanlarımız yenemeyeceğimiz kadar büyük ve çoktur. Ama Tanrı göktedir. Bizim kendimiz için yapamayacağımız şeyleri bizim için O yapabilir. ( S. L. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla: