ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Dua Rab’bimizin Duası Re: Rab’bimizin Duası

#29175
Anonim
Pasif

” Ayartılmamıza izin verme. Kötü olandan bizi kurtar. Çünkü egemenlik, güç ve yücelik sonsuza dek senindir. Amin ” ( Matta 6:13 )

Bir önceki istekte günahlarımızdan bağışlanmayı dilemiştik. Eğer günahlarımızı itiraf etme konusunda dürüst olursak günaha tekrar düşmeme arzumuz olacaktır. Şimdi inceleyeceğimiz istek ise günahtan korunmamız hakkındadır.

Bu isteğin ilk bölümü bize biraz garip gelebilir. Tanrı’dan günaha ayartılabileceğimiz herhangibir duruma ya da yere bizi götürmemesini diliyoruz. Tanrı gerçekten günaha giden koşullara bizi sokar mı ? İlk başta anlamalıyız ki, bütün dünya kötü olanın gücündedir. Bu dünyada nereye gidersek gidelim günaha düşme ihtimali her zaman vardır. Tanrı bizi nereye yönlendirirse yönlendirsin, orada ayartılma ve günah olacaktır. İkinci olarak, unutma ki günaha girmek için ihtiyacımız olan her şey kalbimizde bulunmaktadır. Herhangibir dış ayartma olmadan günaha tamamıyla girebiliriz. Aslında, içimizdeki günahkar doğadan kurtulmak için cennetten başka hiçbir yer yok. İnananlar olarak biz, günahkar bir dünyada yaşayan günahkar insanlarız.

O zaman nasıl Tanrı’dan bizi günaha götürmemesini dileyebiliriz ? Bu duayı etttiğimizde her şeyden önce günaha düşmemizin bizzim için çok kolay olduğunu itiraf ediyoruz. Bizim için Tanrı’ya itaat yolunu bırakıp günah yoluna girmemizin çok kolay olduğunu biliyoruz. Davut ile itiraf ediyoruz ki: ” Nitekim suç içinde doğdum ben. ” ( Mez. 51:5 ). Günahkar doğamız ile doğduğumuz için ölene kadar bizimle olacak yüreğimizdeki yaşayan düşmanımız olduğunu itiraf ediyoruz. Düşman bizi günaha götürene kadar çabalarından vazgeçmeyecektir. Bu yüzden imanımız için çok büyük olan koşullara Tanrı’nın bizi sokmaması için alçakgönüllülükle dua ediyoruz. ( S. L. )

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla: