#29287
Anonim
Pasif

@güvercin 5563 wrote:

Deniyor ki yoktan hic bir sey var olamaz.
Düsününki bir evi yapmak icin o nu yapacak bir Müteahhit (insanoglu) gerekir.
Kendiliginden ev olmaz. Yani insanoglu yada derinlestirecek olursak madde
kendiliginden olusamaz, maddeyi var edecek bir enerji, baska bir varlik gerekir.
Bu varlik büyük bir enerjiye, mugtesem bir güce sahip olmasi gerekir ki maddenin kendi kendine yapamadigini(maddenin var olmasi) yapsin yani maddeyi var eylesin.

Peki o zaman Rab(Tanri ) insanoglunu veyahutta maddeyi niye var eyledi?

Shalom,

Goklerdeki Babamiz Yahweh’nin insani yaratmasinin nedeni kendisine kendisi gibi Kutsal bir Aile yaratmak istemesidir ki bunuda yaratmis oldugu bizleri kendi karakterini yani Ruhsalligini bir fiziksel gorunum haline donusturmek istemesidir. Eger bizler O’nun dediklerini arzulayarak aynen yerine getirirsek O’nun sahip oldugu Kutsal Ruhsal karakterini fizike sahip olarak gosterebiliriz. Bu demek degildir ki bizler Tanri olacagiz, bizler yani O’na ogul olmak kizlari olmak isteyenler olarak O’nun sahip oldugu Kutsalligi uzerimize giyecegiz yani Ruhsal Elbiseyi ki bu da Yahşua Mesih ( Isa’nin gercek adi ) vasitasi ile yapabiliriz vede ayni zamanda Yahweh’in Yasa’sini yada Ogretislerini ( Tevrat ) yerine getirerek. Efes 4:20 Ama siz Mesih’i böyle öğrenmediniz.
Efes 4:21 Kuşkusuz Yahşua’nın sesini duydunuz, O’ndaki gerçeğe uygun olarak O’nun yolunda eğitildiniz.
Efes 4:22-23 Önceki yaşayışınıza ait olup aldatıcı tutkularla yozlaşan eski yaradılışı üzerinizden sıyırıp atmayı, düşüncede ve ruhta yenilenmeyi,
Efes 4:24 gerçek doğruluk ve kutsallıkta Tanrı’ya benzer yaratılan yeni yaradılışı giyinmeyi öğrendiniz.
Soyle bir soru gelebilir madem Yahweh insanlari kendine aile olmak icin yaratti peki neden mukemmel olarak degil? yani kendine itaat eden varliklar olarak yaratmadi ama Elohim ( Tanri ) Yahweh? Tabii ki O bizi mukemmel yaratti ama mukemmel olmak fiziksel anlamda demek degildir ki gunah islemeyeck olmamiz, ama O bize secme ozgurlugunu verdi ki biz bunu yanlis yonde kullandik vede O’na karsi geldik. Yahweh hala bizden mukemmel olmamizi beklemiyor sadece bizim kendimizin hicbir etki altinda kalmadan mukemmeligi yani gunahtan uzak durmayi arzulamamizi istiyor. ( Ibraniler 4:12 Tanrı’nın sözü diri ve etkilidir, iki ağızlı kılıçtan daha keskindir. Canla ruhu, ilikle eklemleri birbirinden ayıracak kadar derinlere işler; yüreğin düşüncelerini, amaçlarını yargılar.) Iste bu Kutsal olan dusunce yani gunahtan uzaklasma dusuncesi Gunahi sadece bir Gunah olarak birakmaz bizler icin pozitif bir ogrenme tecrubesi haline gelir ki bu bize Yahweh’nin bize en kotu zamanlarimizda bile dersler cikarmamizi saglar vede bizler gunahtan uzaklasiriz (Rom 8:28 Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz.)
Ayrica bizler su an Abba ( Baba ) Yahweh ile Ruhsal Yaratilista ( Gelecek olan Yahweh’nin Goksel – Ruhsal Kralligi) yardimci gorevini ustleniyoruz ki buda tum insanligin fiziksel olarak yaratilisinin nedenidir. Yani Elohim Yahweh’nin gorunusunu (fiziksel degil karakter olarak) bizler gunahtan sakinarak yani Yasa’yi ( Tevrat ) kirmayarak yani Kutsal olarak vede eskide kalmis gunahlarimizin fidyesi olarakta Yahşua’nin kanini Fisih kurbani kabul ederek Yahweh’yi kusanmis oluruz. Vucudlarimizda Yahweh’nin yasadigi birer tapinak haline gelmis olur.

Fiziksel yasam gereklimi? Bazilari sorabilir, butun guce sahip olan yerleri vede gokleri vede icindeki herseyi yaratan vede kendi kendine var olan bu Yaratan ( YAHWEH ) neden bir aile ihtiyac duyuyor ozellikle bizlerle kendini mesgul ediyor? Bu sorunun cevabini bulmak icin evvela YAHWEH nedir? O’nu analiz etmeliyiz. “1Yuh 4:8 ……. Yahweh SEVGIDIRPeki Sevgi nedir?
Cevap ise : 1Co 13:4 Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez.
1Co 13:5 Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz.
1Co 13:6 Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir.
1Co 13:7 Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.
1Co 13:8 Sevgi asla son bulmaz.
Buradaki sevgi’nin aciklamasina gore sevginin icermis oldugu aksiyonlar tek basina yapilamaz. Sevgi tek basina sevgi olamaz, Sevgi paylasilmali ki sevgi olsun. “Gercek Sevgi” sadece bir his yada dusunce degildir, ama sevgiyi yaptigimiz eylemlerle gosteririsek bu “Dogrunun Sevinci” haline donusur. Bazende Sevgi’yi sert bir yolla yada displinli bir yolla terbiye ederek Yahweh bize gosterir. (Ayni fiziksel ebebeynlerimizin bizi yanlis yaptigimiz zaman cazalndirmalari gibi ) Levililer 26:18-28; Ibraniler 12:5-13)

Bu yukaridaki tum yazdiklarima vede Kutsal Kitaplardan alinan bu ayetlere dayanarak soruyorum.
** Nasil olurda Eger Tanri ( Yahweh ) yalniz olsa idi sevgisini nasil gosterebilirdi? yada Nasil YAHWEH SEVGI olurdu?
** Nasil olurda Yahweh kalbi sadece Sevgiden olusan ki bu butun evrendende buyuk olan bu sevgi kalbi bu SEVGIYI paylasmak icin bir “SEVGI AILESINE” ihtiyaci olmasin?
** Nasil olurda Yahweh kendi sozleri ile celiserek SEVGI’yi kendisine saklayabilsin?

CEVAP: Sevgi gosterilmeli ( sozde kalmamali), Sevgi paylasilmali, kisitlanmamali, Sevgiyi kisitlamak vede paylasmamak gunahtir, Yahweh’e karsi gelmektir. Mar 12:28 Onların tartışmalarını dinleyen ve Yahşua’nın onlara güzel yanıt verdiğini gören bir din bilgini* yaklaşıp O’na, “Buyrukların en önemlisi hangisidir?” diye sordu.
Mar 12:29 Yahşua şöyle karşılık verdi: “En önemlisi şudur: ‘Dinle, ey İsrail! Tanrımız YAHWEH’dir. YAHWEH Tek’tir.
Mar 12:30 Tanrın YAHWEH’i bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle SEVECEKSIN.’
Mar 12:31 İkincisi de şudur: ‘Komşunu kendin gibi SEVECEKSIN.’ Bunlardan daha büyük buyruk yoktur.”

Oyleyse YAHWEH’nin cocuklarina ihtiyaci var, Yaratilis nedenimizi unutmadan bizde O’na uygun birer ogullar kizlar olarak kendimizi gelecek olan Kralligina ( Sevgi dolu Yuva ) kendilerimiz hazirlayalim, girmeye hak kazanalim.

Yahweh’nin Sevgisinde kalin

Shalom Aleichem ( Şalom Aleykum )

AbiYAH