#29308
Anonim
Pasif

” Tanrı bizi yaptıklarımıza göre değil, kendi amacına ve lütfuna göre kurtarıp kutsal bir yaşama çağırdı. Bu lütuf bize zamanın başlangıcından önce Mesih İsa’da bağışlanmış şimdi de O’nun gelişiyle açığa çıkarılmıştır.” ( 2. Ti. 1:9 )

Pavlus, Tanrı’nın bize yönelik harika lütfu olduğunu açıklamaktadır. Birincisi, bizi kurtarmıştır. Yani bizi günahın cezasından kurtarmıştır. Sürekli olarak da günahın gücünden kurtarmakta ve gelecekte her gün de tümüyle günahtan kurtaracaktır. Ayrıca bizi, dünyadan ve şeytandan özgür kılmıştır.

Tanrı, bizi kutsal bir yaşama çağırmıştır. Bizi, yalnızca, kötü olandan kurtarmakla kalmamış; İsa Mesih’teki tüm ruhsal hareketlerle de donatmıştır.Bir inanlının kutsal yaşamı ile ilgili ayrıntılar, Ef. 1 ve 3. özellikle 1. bölümlerinde verilmiştir.

Kurtuluş ve çağrımız yaptıklarımıza göre olan bir şey değildir. Başka bir deyişle, bunlar bize Tanrı’nın lütfuyla verilmiştir. Yani bunları hak etmemiştik. Tam tersine, cezayı hak etmiştik. Bunları ne kazanabilir ne de bulabilirdik. Ama; Tanrı, karşılıksız ve şartsız olarak lütfedip vermiştir.

Kendi amacına ve lütfuna göre sözcükleri, bunu biraz daha açıklar.Kendi amacına ve lütfuna göre yaptığı eylemin nedeni, iyi işlerimiz değil, O’nun sevgi dolu yüreğidir. Tanrı, bizi çok sevdi !

O’nun iyiliği bize Mesih İsa’da zamanın başlangıcından önce bağışlanmıştı. Yani tanrı, bu harika kurtuluş planını yapmıştı. Günahları, sevgili Oğlu’nun eylemiyle kurtarmaya karar vermişti. İsa mesih’i Rab ve kurtarıcı olarak kabul eden herkese sonsuz yaşam vermek istedi.

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !

Çünkü görünen her şey ışıktır. Bunun için şöyle deniliyor: ” Uyan, ey uyuyan ! Ölümden diril ! Mesih sana ışık saçacak. ” ( Ef. 5:14 )