#29772
Anonim
Pasif
Papa’nın Titanik pozu

6002240.jpg
Papa 16’ncı Benedikt, Avustralya’da 150 bin kişiye hitaben yaptığı konuşmada, pop kültürünü, tüketim çılgınlığını ve “sahte putları” hedef aldı.

Papa’nın bu konuşmasını bir müzik festivali havasında geçen Dünya Gençlik Günü’nde yapması ve lüks yatında “Titanik pozu” vermesi ilginç bir tezat oluşturdu.

KATOLİKLERİN ruhani lideri Papa 16. Benedikt, Kilise’ye bağlılığın giderek azaldığı Avustralya’da “imanı canlandırmak” üzere dün işbaşı yaptı. Pazar günü kıtaya ulaşan 16’ncı Benedikt, aralarında jet-skilerin de olduğu 13 deniz aracının eskortluğundaki süper lüks yatıyla dün Sydney limanına geldi. 16’ncı Benedikt, burada “Papamobil”e bindi ve Vatikan’ın organize ettiği Dünya Gençlik Günü kapsamındaki konuşmasını yapmak üzere, limanda kurulan taht gibi kürsüye, kırmızı halıda yürüyerek çıktı.

Birçoğu Avustralya bayrağı taşıyan gençlerden oluşan 150 bin “hacı”, geniş güvenlik önlemleri altında konuşmasına hazırlanan Benedikt’i, “Viva, Papa!” (Yaşa Papa) tezahüratıyla adeta bir “rock yıldızı” gibi karşıladı. Etkinlik, dini bir törenden çok, Woodstock benzeri bir müzik festivaline döndü. Konuşmadan altı saat önce “yer kapan” gençler, dijital fotoğraf makineleri ellerinde Papa’yı dinlerken, sevgililerinin omuzlarına baş koydular. Bir ara kalabalığın içinde bir plaj topu belirdi.

İnternet, TV ve oyunlar

Hem Avustralya’da dini ilgiyi cezbetmeyi, hem de Kilise’yi gençleştirmeyi amaçlayarak bu modern organizasyonu düzenleten Papa, konuşmasında “popüler kültüre” yüklendi. Modern toplumda “birşeylerin eksik olduğunu” belirten Papa, “Dünyamız açgözlülükten, sömürüden, bölünmüşlükten, sahte putların usandırıcılığından, buna verilen yetersiz tepkilerden ve tutulmayan sözlerin acısından bitap düştü” dedi. 16. Benedikt, cinsellik ve şiddeti “eğlence” diye sunan “interneti, televizyonları ve bilgisayar oyunlarını” hedef aldı.

81 yaşındaki 16. Benedikt, konuşmasından sonra, kurşungeçirmez Papamobil ile şehri turlayarak binlerce Avustralyalı’yı selamladı. Papa’yı yakından görme şansını yakalayan bir kadın, “Katolik değilim ama bu fırsat insana bir kez gelir. Papamobil çok cool” dedi. Papa’nın “Avustralya turnesi”, 500 bin kişinin katılması beklenen pazar ayiniyle sona erecek.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/9462977.asp?gid=200&sz=48388