Re: Neden Hep Yehovanin Incilini Okuyorsunuz Da Barnabas Incilini Insanlara Sunmuyorsunuz? Tarik

#27960
klaus
Anahtar yönetici

Günümüzde Bİ’nin 222 bölümlük tam metnini içeren, Codex 2662 kod numaralı ve Avusturya Ulusal Kütüphanesi’nde olup italyanca“Vero euangelio di essu chiamato chrissto nouo profeta mandato da DIO modo seconda la descritione di barnaba apostolo suo” başlığını taşıyan tek bir nüshası mevcuttur. Kitap Johannes Friedrich Cramer’in 20.6.1713 tarihli Savoyen Prensi Eugen’e bir ithafını içermektedir. Yazımızın geri kalan bölümünde bu nüshanın doğru ve ciddi şu çevirisini esas alacağız: Lonsdale und Laura Ragg (yay.) The Gospel of Barnabas. Edited ans Translated from the Italian MS in the Imperial Library at Vienna. Oxford: Clarendon Press, 1907. (Yazının kalanında RR olarak kısaltma yapacağız)

Yahudi, hristiyan ve islami elementleri birleştiren Bİ, İsa’nın doğumunun duyurulmasından ölümüne kadar İsa Mesih’in ve havarilerinin yaşam öyküsünü anlatırken, ölümü konusunda islami açıdan haçlanma ile ilgili sık sık ortaya konulan versiyonu içerir: haçta İsa değil Yahuda İşkariyot ölür.

Bİ İsa’nın ebeveynlerinin Mısır’a kaçışlarını, yolculuklarını, mucizelerini, İsa’nın anlattığı benzetmeler ve öğretişlerini, Son Akşam Yemeği’ni, ihaneti, yargılanmayı, Yahuda’nın haçlanmasını ve İsa’nın göğe yükselişini anlatır. Bİ’nin ana bölümü İsa’nın öğretmenliğine ve özellikle havarilerini öğretmesine yöneliktir.