#28809
Anonim
Pasif

Yıldönümünde mezarları başında anıldılar

19 Nisan 2008

Malatya’da bir yıl önce Zirve Yayıncılık bürosunda öldürülen Alman Tilmann Ekkehart Geske, Malatya’da, Uğur Yüksel Elazığ’da anıldı. Necati Aydın’ın mezarında ise tören düzenlenmedi.

GESKE’YE KALABALIK KATILIM

Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde, Hristiyan Protestan cemaatiyle yakın ilişki içerisinde olduğu iddia edilen Zirve Yayıncılık bürosunda Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske (46), Necati Aydın (35) ve Uğur Yüksel (32), 5 kişilik bir grup tarafından öldürülmüştü.

Olaydan sonra Malatya’daki Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilen Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske, Malatya’da bulunan eşi Suzanna Geske ve 3 çocuğunun yanı sıra Pretostan cemaatinin katılımı ile mezarı başında anıldı.

Türkçe ilahilerin okunduğu törende basın mensupları ailenin isteği üzerine mezarlığa alınmadı. Törene; Diyarbakır Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Ahmet Güvener, İhsan Özbek ile cemaat mensupları katıldı.

BABA’NIN FERYADI

Malatya Zirve Yayınevi’nde bir yıl önce misyonerlik faaliyetleri yaptıkları gerekçesiyle Tilman Geske ve Necati Aydın’la birlikte öldürülen Uğur Yüksel için anma töreni düzenlendi. Elazığlı Uğur Yüksel, Sün köyündeki mezarı başında Hıristiyan inançlarına göre anıldı. Uğur Yüksel, memleketi Elazığ’ın Sün köyünde bir yıl önce İslami kurallara göre defnedildi. İşlenen cinayetle ilgili yargı süreci sürerken Uğur Yüksel’in köyündeki mezarı Türkiye’deki Hıristiyanlar tarafından iki gün önce yaptırılarak anmaya yetiştirildi. Sabah saatlerinde Diyarbakır kilisesi tarafından 20 kişilik bir gurup ile Uğur Yüksel’in babası İbrahim ve annesi Hatice Yüksel Sün köyündeki mezarlığa gelerek
Hıristiyan inancına uygun anma yaptılar. Diyarbakır kilisesi rahibi Ahmet Güvener anma töreninden İncil’den dualar okudu. Köylülerin katılmadığı anma töreni bir saat sürdü.

Uğur Yüksel’in Elazığ’da yaşayan babası İbrahim Yüksel, oğlu öldürüldükten sonra kısmi felç geçirdi. Oğlunun mezarı başındaki anma törenine yakınlarının yardımıyla katılan Yüksel gözyaşlarına boğuldu. Baba İbrahim Yüksel, “Benim bu mezarı yaptırdığınızdan haberim yok. Bıraksaydınız ben anıt mezar yaptırırdım” dedi.

Yüksel’in annesi, oğlunun mezarı başında ağıtlar yakarak oğluna neden silah verilmediğini sordu. Anne Hatice Yüksel ciğerinin yandığını belirterek, “Hepinizden nefret ediyorum” dedi. Anne Yüksel, “Ciğerimi yaktılar. İnanamıyorum Uğur’umun burada yattığına. Uğur’umu geri getirin, Uğurumu yuttular, kaybettiler. Hepinizden nefret ediyorum. Beni dinlemedi. Sen 30 yaşındaydın ölemezsin. Bir senedir dayanamıyorum. Uğuruma silah verseydiler kendisini korurdu, o cesur biriydi. Uğurumu bağlamışlar öyleöldürmüşler” dedi.

MEZARINA KİMSE GELMEDİ

Malatya’da Zirve Yayınevi’ne yapılan baskında öldürülen Necati Aydın’ın birinci ölüm yıldönümünde mezarı başıboş kaldı.

Malatya’da Zirve Yayınevi’ne yapılan baskının üzerinden bir yıl geçti. Olayda öldürülen Necati Aydın’ın birinci ölüm yıldönümünde mezarının bulunduğu Karabağlar Hıristiyan Mezarlığı’nın bekçisi Hüseyin Egemen, Aydın’ın mezarına çiçekler bıraktı. Aydın’ın mezarını önceki gün Koreli dostlarının ziyaret ettiğini, bugün ise kimsenin gelmediğini belirten mezarlık bekçisi Egemen, “Dün Koreli dostları geldi. Şu ana kadar ailesinden gelen olmadı, eşi de gelmedi ama gelirler. Ben saygı, hürmet göstermek için mezarına çiçek bıraktım, temizledim” dedi. Necati Aydın’ın mezarında isminin yazılı olmadığı, mezarının başında ise “Yaşamak mesihtir, ölmekse kazanç” yazısı olduğu görüldü.

http://www.malatyaguncel.com/news_detail.php?id=9772