#28718
Anonim
Pasif
“Malatya Katliamı” Davasının Beşinci Duruşması Yarın

Zirve Yayınevi’nde işlenen cinayetlerle ilgilii dava avukatların reddi hakim talebinin mahkemeye ulaşmaması nedeniyle ertelenmişti.

BİA Haber Merkezi – Malatya

13 Nisan 2008, Pazar

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde Almanya uyruklu Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel‘in geçen yıl öldürülmesiyle ilgili davanın beşinci duruşması yarın (14 Nisan) görülecek.
17 Mart’ta gerçekleşen bir önceki duruşmada avukatların reddi hakim talebi mahkemeye ulaşmadığından dava ertelenmişti. Davanın müdahil avukatları, talepleri değerlendirilmediği için geçen duruşmaya katılmamıştı. Avukatlar yarınki duruşmaya ise katılacaklar.
25 Şubat’ta görülen duruşmada müdahil avukatlar, kendilerine adli emanette bulunan belgelerin örneklerinin verilmesi ve duruşmaların kaydedilmesi yönünde mahkemeye ilettikleri taleplerin geri çevrilmesi üzerine reddi hakim talebinde bulunmuşlardı.

Mahkeme de, konuyla ilgili karar vermesi için dosyanın Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetmişti.
Hakkında yazılan haberler ve kendisine gönderilen mektuplarla hedef gösterilen ve istihbari bilgilerle taciz edilen davanın müdahil avukatlarından Orhan Kemal Cengiz, ikamet ettiği Ankara’da da bir polisle korunuyor. Hukukçu, bir süre önce de katliam davası için Malatya’da bulunduğu günlerde korunmaya başlanmıştı.
Koç “Üçüncüsü dosyadan Hıristiyanlara, Hıristiyanlığa ilişkin gereksiz bilgilerin, dini inanca dair, kişisel bilgilerin dosyadan çıkarılmasını istedik, mahkeme bunu da reddetti. Mahkemenin delil gizlemesinin tarafsızlık açısından şüphe uyandıracağını düşündük ve hakimin reddi talebinde bulunduk” demişti.

Cinayet ve dava

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde üç çalışanın 18 Nisan 2007 tarihinde boğazları kesilerek öldürülmüş, sanıklardan Salih Gürler (20), Abuzer Yıldırım (19), Cuma Özdemir (20) ve Hamit Çeker olay yerinde yakalanmıştı.
Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın kaldırıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi altına alınmış, tedavi bitiminde de tutuklanmıştı.
Davada, beşi tutuklu yedi sanık için üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 24 buçuk yıla kadar hapis cezası isteniyor. Henüz tutuklu sanıkların dördü dinlenemedi. (GG)

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/106290/malatya-katliami-davasinin-besinci-durusmasi-yarin