#28606
Anonim
Pasif

Malatya katliamı silahına beraat

Malatya’daki yayınevinde 1’i Alman, 3 kişinin öldürüldüğü cinayetin zanlılarından Emre Günaydın, “Kurusıkı tabanca taşımak ve meskun mahalde ateş etmekten” yargılandığı davada beraat etti.

AA

12 Mart 2008 Çarşamba

MALATYA – Malatya 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada hazır bulunan Emre Günaydın, katliamdan iki gün önce 17 Nisan 2007 tarihinde, Malatya Av Pazarı’ndan satın aldığı kuru sıkı tabanca ile ertesi gün Pınarbaşı mesire alanında birkaç el ateş ettiği için yakalandığını, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını; tabancaya ise el konduğunu söyledi.
Mahkeme heyeti, ateş edilen tabancanın kurusıkı olduğunun kriminal inceleme sonucu anlaşılması üzerine, Emre Günaydın’ın beraatine karar verdi.

SİLAH EMNİYET’TEN GÜNAYDIN’A NASIL GEÇTİ?

Zirve Yayınevi baskınıyla ilgili soruşturma dosyasına göre, Emre Günaydın, Malatya katliamından iki gün önce 16 Nisan’da, “Malatya Av Pazarı 2” adlı işyerinden, 20 YTL ödeyip 1312 seri numaralı Smith Wesson marka kurusıkı tabanca satın aldı. Ertesi gün yani 17 Nisan’da bu tabanca ile Pınarbaşı mesire yerinde “atış talimi” yaptı.

Şikayet üzerine olay yerine gelen polis, tabancaya el koydu, Emre Günaydın’ın ifadesini alıp, 58 YTL idari para cezası kesti.

AYNI SİLAHLA KATLİAMA GİTTİ

Emre Günaydın’ın silahı geri alabilmek için yargıya başvurması, bu sürecin de en az bir hafta sürmesi gerekiyordu.

Ancak polisin el koyduğu silah, bir gün sonra, 18 Nisan tarihinde, katliamın yapıldığı Zirve Yayınevi’nde ortaya çıktı. Günaydın katliama bu tabancayla gitmişti. Polis kayıtlarında da, bir gün el konan silahın, katliamda ortaya çıktığı görülüyor.

İdari soruşturma gereği, el konulduktan sonra Kaymakamlığa gönderilmesi gereken silahın nasıl olup da, ertesi gün katliamda kullanıldığı, Günaydın’ın silahı nasıl aldığı sorusu yanıtsız kalmıştı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/438969.asp