#31569
Anonim
Pasif

Sevgili halleluya kardeşim bu konuda senden farklı düşünüyorum.

2.Petrus Mektubunda açıkça ve 2 kez yazıldığı gibi Lut DOĞRU bir adamdı. Sodom ve Gomora’yı yok etmeye gelen melekleri konuk etmesinden de anlaşılacağı gibi o dogru olan şeyleri yapmaya istekliydi. İbrahim’in ondan ayrılma isteğine de amcasına duyduğu saygıdan ötürü boyun eğmiştir. Ayrılma istegi Lut’tan gelmemiştir. Ayrıca komşularına da nasihat vermistir ve tepkiyle karşılaşmıştır. Peygamber Samuel’in çocuklarının bile babasının yolunda gitmediklerini okuduğumuz zaman bunu babalarının kötü yetiştirmesi olarak yorumlayamayız. Ayrıca İbrahim Lut konusunda bir dilekte bulunmamıştır. Buna rağmen Lut bu yargının dışında kalmıştır. Çünkü Doğru bir adamdır. Çünkü çevresinde gördügü kötülüklerden dolayı yüreğinde ıstırap çekerdi. Kötü insan yaşanan kötülüklerden rahatsızlık duymaz. Çünkü kendisi de kötülük etmektedir.
Ayrıca Lut bu günahı işlemedi. İşleyen kızlarıydı. Ona bolca şarap içirerek sarhoş ettiler ve Lut ne yaptığının farkında değildi. Dikkatlice okursak daha iyi anlariz.

‘Gel babamıza şarap içirelim, soyumuzu yaşatmak için onunla yatalım’. O GECE babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidip babasiyla yattı. Ancak Lut YATIP KALKTIĞININ FARKINDA DEĞİLDİ’ (Yaradilis 19,32-33)

Sevgili halleluya kardeş, yazılarınızı ilgiyle ve beğeniyle okuyorum. Rab bilgeliğini çogaltsın, seni bolca bereketlesin.