#30548
Anonim
Pasif

KENDİNİZİ BAŞKALARIYLA KARŞILAŞTIRMAYIN, REKABET İÇİNE GİRMEYİN

Ayrıca aralarında hangisinin en üstün sayılacağı konusunda bir çekişme oldu. İsa onlara, ” Ulusların kralları, kendi uluslarına egemen kesilirler [ imparator – tanrılar olarak egemenlik sürerler ], ileri gelenleri de kendilerine iyiliksever unvanını yakıştırırlar” dedi. ” Ama siz böyle olmayacaksınız. Aranızda en büyük olan, en küçük gibi olsun; yöneten, hizmet eden gibi olsun. ” ( Luka 22:24-26 )

Daha ilk yıllardan itibaren, kıskançlık, çekememezlik ve karşılaştırma sorunlarıyla boğuşmuştum. Kendine güveni olmayan insanlar bu duyguları taşırlar. Kendimize güvenmiyorsak, daha başarılı daha iyi durumdaki insanlarla yarışmaya ( rekabet etmeye ) başlarız.

Hiç kimseye benzemeyen, eşsiz ve özel bir birey olduğumu ( Tanrı’nın benim için özel ve bana özgü bir planı olduğunu ) öğrenmek, benim için bir armağandı. Artık kendimi ( veya hizmetimi ) başkalarıyla karşılaştırmaya ihtiyacım olmadığına eminim.

İsa’nın öğrencilerime baktığımda, onların da benzer sorunlarla uğraşmış olduklarını görmek bana her zaman umut ve cesaret vermiştir. Luka 22’de, öğrencilerin birbirleriyle aralarında kimin daha büyük olduğu konusunda tartıştıklarını görüyoruz. İsa onlara aslında en büyük olanın en küçük sayılması ve başkalarına hizmet etmeye hazır olması gerektiğini söyledi. İsa zamanın çoğunu öğremcilerine Tanrı’nın Egemenliği’ndeki yaşamın, dünyanın ve benliğin yollarına ters düştüğünü öğretmeye çalıştı.

İsa’nın onlara öğrettiklerinden bazıları şunlardır: “Birincilerin birçoğu sonuncu, sonuncuların da birçoğu da birinci olacak.” ( Markos 10:31 ). ” Sevinenlerle birlikte sevinin. ” ( Luka 15:6-9 ), ” Düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. ” ( Matta 5:44 ) Dünya bunun saçmalık olduğunu söyler, fakat İsa bunun gerçek güç olduğunu söylüyor. ( ” Aklın Savaş Alanı” – Temmuz 2008 )

Söz, Mesih’ti; O, Hak’tı.
Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
Dünyayı kazansan neye yarar ? isasiyahbeyaz