ANASAYFA Forum KUTSAL KİTAP (KİTABI MUKADDES) Kutsal Kitap Kutsal Kitap nasıl yazıldı ve bizim için korunup nasıl günümüze kadar ulaştı? Re: Kutsal Kitap nasıl yazıldı ve bizim için korunup nasıl günümüze kadar ulaştı?

#30367
Anonim
Pasif

KUTSAL KİTAP NEDEN YAZILDI?

Westminister İnanç Açıklaması bu soruyu şöyle açıklamaktadır:
Doğanın ışığı, yaratılışın işleri ve Tanrı’nın sağlayışı, insanları özürsüz bırakacak derecede Tanrı’nın iyiliğini, bilgeliğini ve gücünü gözler önüne sermiş olmasına rağmen bunlar, kurtuluş için gerekli olan Tanrı ve O’nun isteğine ilişkin bilgiyi sunmada yetersiz kalır. Bu nedenle Rab birçok kez ve çeşitli yollardan kendisini göstermekten ve isteğini Kilisesine açıklamaktan; ardından gerçeğin daha iyi bir şekilde korunması, duyurulması ve ayrıca kilisenin, benliğin düşkünlüğüne, Şeytan’ın ve dünyanın kötülüğüne karşı daha sağlam durması ve teselli bulması için Kutsal Söz’ün tamamının yazıya geçirilmesinden hoşnut olmuştur.

Tanrı, Halkına isteğini açıklamak eskiden çeşitli yollar kullanmıştır. Eskiden kullanılan bu açıklama biçimleri artık sona erdiğinden Kutsal Yazıların varlığı son derece gerekli olmuştur.

Kutsal Yazıya, ya da diğer adıyla Tanrı’nın yazılı Sözüne, Eski ve Yeni Antlaşmanın tüm kitapları dahildir.

Rab’bin esenliği artan ölçüde sizlerle olsun!