Front Page Forum SEKÜLER KONULAR… Evlilik, Boşanma Kutsal Kitap boşanmak ve yeniden evlenmek hakkında ne diyor? Re: Kutsal Kitap boşanmak ve yeniden evlenmek hakkında ne diyor?

#30238
Anonim
Pasif
Evangelist;8634 wrote:
Soru: Kutsal Kitap boşanmak ve yeniden evlenmek hakkında ne diyor?

Yukarıda geçen ‘istisna maddesi’ üzerinde sürüp giden tartışmaların içinde sık sık unutulan bir gerçek şu ki, ‘fuhuş’ sözcüğü her ne anlama gelirse, boşanmayı mümkün kılabilir, ama mecbur kılmaz. Fuhuş işlendiyse de, karı koca Tanrının merhameti ile birbirlerini zamanla af edip evliliklerini yeniden sağlamlaştırmayı öğrenebilirler. Tanrı zaten bize çok daha fazlasını bağışladı. Madem öyle, biz de onu örnek alıp zina denilen günahı bile af edebiliriz (Efesliler 4:32). Fakat çoğu zaman fuhuş işlemiş olan eş tövbe etmeyip günahında devam ediyor. O durumlarda Matta 19:9 uygulanabilir. Birçokları da boşanmadan hemen sonra tekrar evlenmeye çalışırlar, oysa Tanrı onların bekar kalmalarını isteyebilir. Tanrı kişiyi bazen bekar kalmaya çağırıyor, onun ilgisi bölünmesin diye (1.Kor. 7:32-35). Boşanmadan sonra kimi durumlarda yeniden evlenmek bir seçenek olabilir, ama tek çare o değildir.

Dışarıdan bakınca bazı şeyler çok basit görülebiliyor. Boşanmış bir imanlı olarak bu sürece girmeden önce eşimi başka kadınlar yüzünden o kadar çok affettim ki… Hem imanlı kimliğimden dolayı hem de oğlumu babasından ayırmamak için ve tabii eşimi çok sevdiğim için. Ama samimi söylüyorum affetmenin sonu yok. Yanlış anlaşılmasın ben demiyorum asla affetmeyin. Ama son birkaç haftadır yaşadıklarım boşanma kararı aldığımdan beri kafamı kurcalayan soruların yanıtlarını bulmamı sağladı bir bir. Bilmek istiyordum boşanma konusundaki bu kararlılığım Tanrı’dan mı geliyor yoksa şeytandanmı? Bazen dava uzadıkça içten içe seviniyordum ama ne zaman geri adım atmayı ve yeniden affetmeyi düşünsem mutlaka birşeyler oluyor ve bana DUR diyordu. Ama şimdi ne kadar canımı acıtsa da , içim yana yana şükrediyorum Babama gerçekleri gösterdiği için. Arkamdan öyle dolaplar dönmüş ve o kadar çok kandırılıp aldatılmış ve kullanılmıştım ki, sevgili Babam bu saf kızının bu kadar kullanılmasına izin vermeyecekti artık. Bunları öğrendiğim zaman evet dedim, Babam bu evliliği daha fazla sürdürmemi istemiyormuş ve bu kararlılık ondan geliyormuş. İstisna durumlar olabilir. Bizler, hepimiz Babamız için tek tek çok önemliyiz. Mutlaka herkesin bir hikayesi var. Şimdi arkama dönüp baktığımda eğer bu evlilik sürseydi ne kadar çok yalan gizli kalacaktı ve ben saf saf fedakarlıklarıma devam edecektim, bunları görebiliyorum. Şimdi belki yine yargılanıcam boşandım diye. Ama ben Babam için önemli olduğumu, beni çok sevdiğini ve hayatımdaki koca yalanlara artık bir DUR dediğini düşünüyorum ve bunun için şükrediyorum.