#31521
Anonim
Pasif

@bursali68 11742 wrote:

@Evangelist 11735 wrote:


[/SIZE]

Verdiğiniz Maide Suresindeki bu iki ayetten hangisine inanacağımızı da söyleseydiniz ona göre hareket ederdik.

İlkin 69. ayet ‘İman edenler(müslümanlar) ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir” diyor. Her şey apacık değil mi? Benim bu sözleri anlayabilmem için ayrıca arapça öğrenmem veya bir çok tefsir okumam gerekmiyor. Bu ayete göre Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıp iyi amel işleyen yahudiler, sabiler ve hristiyanlar da, tıpkı bu aynı şeyleri yapan müslüman inananlar gibi korkmayacaklar ve üzülmeyeceklerdir. Yani kurtulacaklardır..

Arkadasim, iki ayett bir birini tamamliyor.Ikisine inanacagiz. Buna 73.ü dahil edersek manasi dahada netlesir. 69. bahsedilen Hiristiyanlar (3 teslise inanlar degil). Dikkat ettiysen Allaha inanlar diye geciyor. Bildigin üzre Kuranda Allah tektir ve kesinlikle dogmamistir ve dogrulmamistir, yani insan degildir.
69 da deniliyorki “müslümanlar ve hiristiyanlarin, yahudilerin icinden tek Allaha inanlar ve ahiret gününe inanan ve salih ameller isleyenler icin korku yoktur.”=>Iste gercek manasi budur. Bunun icin tefsir okunmali. Mealler sadece kelime tercümesidir.Kelimelerin bircok manasi vardir, ve bazi kelimeleri tercüme bile edemezsin. Anlatmak gerekir, bu yüzden tefsir daha aciklayicidir.

72 -73 de ise bir uyari var. Her kim Allaha ortak kosarsa, (mesih Allahin oglu derse) o kafir dir ve tevbe etmezlerse onun icin azab vardir deniliyor. Görüldügü gibi iki ayet birbirini tamamliyor. Ayni konudan bahsediyor.
Ayettler de önce bir tesbit(müjde) var, daha sonra da bir uyari var.