#31520
Anonim
Pasif

Bu soruna Maide 73. bak nasil cevap vermis.


Andolsun ki, “Allâh üçün, üçüncüsüdür (üç ilâh’tan biridir).” diyenler kâfir olmuşlardır. Ve tek bir ilâhdan başka bir ilâh yoktur.Ve eğer bu söyledikleri sözlerden vazgeçmezlerse, onlardan (bu sözlerinde ısrar edip) kâfir olanlara, mutlaka “elîm azap” dokunacaktır.”

Bu 3 Ayette birbirini tamamliyor. Nitekim sure ayni suredir.
Maide 69.: Inanalar ve hiristiyanlardan, yahudilerden kim töybe edip tek Allaha ve ahirete ananip salih ameller isler se onlar icin korku yoktur deniliyor.

Maide 72. de ise bir uyari var. Kim Allaha ortak kosarsa(mesih Allahinoglu diye) o kafir dir ve cehennemliktir deniliyor.

Maide 73. de senin soruna cevap veriyor. Maide 69. u acikliyor, yani tamamliyor. hiristiyanlardan kasit kesinlikle 3 teslise inananlar degildir. Nitekim ayet gayet acik sekilde bir uyari ve tevbeye davet yapiyor.
“Andolsun ki, “Allâh üçün, üçüncüsüdür (üç ilâh’tan biridir).” diyenler kâfir olmuşlardır. Ve tek bir ilâhdan başka bir ilâh yoktur.Ve eğer bu söyledikleri sözlerden vazgeçmezlerse, onlardan (bu sözlerinde ısrar edip) kâfir olanlara, mutlaka “elîm azap” dokunacaktır.

Tefsire gelince, Bircok kelimenin Türkcede karsiligi yoktur. Aynen Türkcenin bazi kelimelerinin yabanci dillerde karsiligi olmadigi gibi. Arapcada bir harflerin yazilisiniz seklinde bile anlam degisikligi olur. Bu yüzden tefsirler daha net aciklayicidir. Tefsirde ayetin ne zaman ve ne üzre indigi de göz önünde bulundurulur.