#30241
Anonim
Pasif

@abdulKadir 8681 wrote:

Selamlar,
Kırmak gibi bir niyetiniz yok ama kırdınız, ne olacak şimdi?? :)

Şaka bir yana, benim söylemediğim şeyleri bana maletmeyin lütfen. Hristiyanlığı ve hristiyanları tanımaya çalışıyorum. Yukardaki düşüncelere sahip hristiyanların olduğunu görünce tuhafıma gitti ve ben de doğru bildiklerimi yazmak istedim. Forumların işleyişi bu olsa gerek.

Kusura bakmayın ama bu inancın hristiyanlıkla ilgisi yok. Bunlar aşırı tutuculuğun göstergeleri. Ve bu tutuculuğu sadece hristiyanlar göstermiyor. Ulusalcılar, laikler, dinsizler ve islami değerlere karşı olan her kesim bu tutum içinde.
Nedir bu tutum?
”Arap kökenli bütün kelimeleri atalım.”
Buyrun atın.
Dediğiniz gibi nasıl konuşacağınıza siz karar verirsiniz.
Ama şunu unutuyorsunuz.
Bir toplumu toplum yapan unsurların başında konuşulan ortak dil gelir. Dindar toplumlarda dilin dini içeriklerden soyutlnması mümkün görünmemektedir. Onun için türkçeye kur’an dili arapçadan birçok kelime girmiş ve adeta türkçeleşmiştir. Bu kelimeler kur’ani kelimeler olmaktan çıkmış türk ulusunun dili haline gelmiştir. Bunları değiştirmeye veya kaldırmaya kalkarsanız bu dili konuşan çoğunluğa yabancı kalmış olursunuz. Ortadaki durum da budur zaten.
Yapılan yeni incil tercümelerini hristiyan kökenli olmayanların anlamaları çok zor. Çünkü birçok uyduruk kelime mevcut.
Bakın bir Ali Bey’in kutsal kitap çevirisine, bir Lütuf yayıncılığın İncil çevirisine. Ne kadar da bizden, ne kadar da anlaşılır.
Allah kelimesini reddederken şaman türklerinin tengrisinden gelen Tanrı’yı tercih etmenin çelişkisini dile getirmeyeceğim. Çünkü onların tengrisi de günümüzde tanrılardan bir tanrı olan göktanrısı olarak değil, Yüce Yaratıcı manasında kullanılıyor artık.
Bugün, birçok müslüman ”Tanrı misafiri” deyimi yerine ”Allah misafiri” deyimini kullanmaz. Yakışmaz çünkü.
Ama illaki arapçadan temizlenmiş arı bir hristiyan türkçesi kullanmak isteyenler öncelikle RAB kelimesini atmalılar. Dua kelimesini ve buna benzer bilumum dini kavramları da…

Kolay gelsin.

Bu gereksiz tartışmaya girmeyeceğimi söylemiştim..allah kelimesini neden tercih etmediğimi,Tanrı kelimesiyle arasında ne fark olduğunu,Tanrı kelimesinin ne anlama geldiğini,YHVH’nin ne anlama geldiğini en az benim kadar iyi biliyorsunuz.Lütfen kelime oyunu yapmayalım.

İnsanlara sıcak olsun diye,yaşadığımız toplum,ülke,baskı vb sebeplerden dolayı Kutsal Kitap’dan taviz veremeyiz.Bizim için hayatımıza yön veren rabbimizin sözleridir..Tekrar söylüyorum sizi kırmamak için sözcüklerimi sınırlıyorum.Allah vb şeyler hakkında yazmak,sizinle tartışmak istemiyorum.

RABBİMİZ allah (cc) değildir..Herşeye gücü yeten YHVH’dir..Bir not daha:İslamın allahı ve bizim Rabbimiz aynı Tanrı’lar değildir..Bizim rabbimiz kutsal kitapta kendini açıklayan.Üçlübirlik içindeki tek Tanrı’dır..Esen kalın