Re: Kraliçe camide ayrıcalık istemedi

#29059
Anonim
Pasif
Papa’ya mesaj mı yolladı, Türkiye’ye destek mi verdi?

qneliz.jpg

spacer.gif
Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül’ün Bursa Yeşil Cami’de Kuran’ı sandalyede dinlemesi “camide protokol olur mu” tartışmasına yolaçtı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, ANKA’ya yaptığı açıklamada, camide protokol kurallarının uygulanamayacağını söyledi. Filiz, “Orda hiç kimsenin birbirine üstünlüğü yoktur, herkes birbirine eşittir. Zenginliği ya da makamı ortaya çıkaran, vurgulayan bir oturma düzeni olamaz” dedi. Filiz, ancak kişiye özel durumlarda farklı davranabileceğini ifade ederek “Eğer kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa o zaman farklı şekilde ya da sandalyede dinleyebilir” dedi.

HERHANGİBİR SAKINCASI YOK

İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz ise, sandalyede dinlemenin herhangi bir sakıncası olmadığı savundu. Beyaz, “Olabilir. Nezaket icabı yapmıştır. Ayrıca kişilerin dizleri ağrıyabilir, kilolu olabilirler ve oturmaktan rahatsız olabilirler. Herhangi bir sakıncası yok” dedi.

BU GÖRÜNTÜ İKTİDARA DESTEK GÖRÜNTÜSÜ

Ancak Prof. Beyaz, Kraliçe Elizabeth’in camide başını örterek Kuran dinlemesini ANKA’ya farklı bir şekilde değerlendirdi ve bu görüntünün aslında iktidara destek görüntüsü olduğunu savundu. Beyaz, “Tam parti kapatılmasının ve Cumhurbaşkanlığı’nın kaybedilmesi gibi tartışmaların yaşandığı bir dönemde Kraliçe Türkiye’ye geliyor. Ve Cumhurbaşkanı’na büyük nişan veriyor. Yani bir anlamda Kraliçe manevi baskı kuruyor. Çünkü İngilizler Türkiye’de çok sayıda toprak satın alıyorlar. Türkiye yavaş yavaş işgal ediliyor” dedi. Kraliçenin dini anlamda da İngiliz Protestan-Anglikan Kilisesi’nin başı olduğunu belirten Zekeriya Beyaz, ayrıca Kraliçe’nin Papa’ya nispet amacıyla da Anglikan Kilisesi’nin ruhani lideri olarak başını örttüğünü ve Kur’an dinlediğini savundu. Beyaz, “İngilizler Müslüman ülkelerdeki nüfuzlarını artırmak için bu tarz hareketleri yaparlar. Kraliçe de Müslümanlar içinde sempati kazanmak, gönül kazanmak istiyor. Nüfuzlarını pekiştirmek istiyorlar” dedi.

16.05.2008 10:09:00

http://www.stargazete.com.tr/index.asp?haberID=158547spacer.gif