ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Ölüm Korkudan özgür Olmak Re: Korkudan özgür Olmak

#28666
Anonim
Pasif

Kutsal Kitap’ta reddedilmenin bir kişinin hayatına nasıl girdiği hakkında güzel bir benzetme vardır. Adem ve Havva’nın en büyük oğulları Kayin ve kardeşi Habil Tanrı’nın önüne çıkmak için sunularını hazırladılar. Habil sürüsünden ilk doğan kuzuyu, Kayin ise toprağın ilk ürünlerini Rab’be sundu. Tanrı Habil’in sunusunu kabul etti. Kayin’in sunusu ise reddedildi, çünkü sunusu kan içermeyen bir sunu olduğu için Rab’be karşı isyanı temsil ediyordu. Kayin, kendi hatasından öğrenebilir, tövbe edebilir ve gereken bir şekilde sunu sunabilirdi. Ama o derin düşünerek, daha da ileri gitti ve sunusunun reddetilmesi olayını bir cinayete dönüştürdü. Kıskançlıkla kardeşi Habil’i öldürdü.

Eski Antlaşma’daki Daniel peygamber, genç bir adamın, hem ölüm hem de reddedilme korkusunun taviz vermemek konusundaki kararlılığını bozmasına izin vermemesi hakkında büyük bir örnektir. Daniel Yiyecek ve içeceği bu kadar büyük bir sorun yapmayıp gelecekte sahip olacaklarımı tehlikeye atmayayım ? ” diyebilirdi. Ama taviz vermemeye kararlı olduğundan, böyle demeyerek ciddi bir şekilde reddedilmeyi göze aldı. Yemesi için kendisine önceden putlara sunulmuş olan, içki ve et getirdiler ve Daniel bunlar daha önce putlara sunulmuş olduğu için kabul etmedi.

Daniel reddetilme korkusunu durdurmayı üç şekilde başarmıştır. İlk olarak baştan denenmeye bir fırsat vermemeye karar vermişti.Siz de Daniel gibi ne yapıp ne yapmayacağınızı önceden düşünmelisiniz. Özellikle de hristiyan yaşamınızla ilgili kararlarınız konusunda. Sonra denenme zamanı geldiğinde, Tanrı bu denenmeye karşı koyabilmeniz için gereken gücü size verecektir.

İkinci olarak, Daniel tamamen Tanrı’ya bağımlı bir hayat sürmekteydi, her şeyde kendini Tanrı’ya teslim etmişti. tanrı’nın vaatlerine ve sadakatine güveniyordu. Tanrı’nın güvenini sarsacak hiçbir şey yapmayacağını biliyordu. Siz de Daniel gibi Rab’bi onurlandırmaya ve O’na tamamen bağlı olmaya karar verdiğinizde, Tanrı korkularınızı durdurup, size bir çıkış yolu gösterecektir. Daniel’in başarısındaki en önemli etkenlerden biri de, Daniel’in yaşamda büyük bir amacının olmasıydı. Yahudi soykırımını yaşayıp, kurtulan Viktor Rankl’ın Man’s Search for Meaning adlı kitabındaki bazı gözlemlerini hatırladım. Bu adam Auschwitz’deki tüm terör ve korkunun ortasında, hayat hakkındaki tüm amaç ve kararlılığını kaybeden insanların hastalığa yenilip öldüklerini yazmıştı.

Son olarak, Daniel Tanrı’nın mesajını büyük bir cesaretle duyurdu. Babil kralının önünde durup, kral ona duvarda yazı yazan görünmez bir el gördüğünü anlattıktan sonra rüyasını yorumladı. hatta kral Daniel’e bu hizmetinden dolayı para vermek istediğinde Daniel bunu da kabul etmedi.” Satılık “ değildi. Krala doğruyu söylemek kendi yaşamına mal olacak olsa bile yine de kendi değerlerinden taviz vermemeye kararlıydı ve Tanrı’nın kendisinden yapmasını istediği şeyi yapmakta sadık olduğu için, Tanrı ona güvenerek daha büyük görevler verdi. ( Dr. Michael YOUSSEF )

Rabbin sevgisi ve ışığ sizinle olsun.