ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Ölüm Korkudan özgür Olmak Re: Korkudan özgür Olmak

#28612
Anonim
Pasif

REDDEDİLME KORKUSUNA GALİP GELME

İnsanları en çok felç edici korkulardan biri de reddetilme korkusudur. Tabi ki kimse reddetilmekten hoşlanmaz, ama bzı insanlar yaşamlarında ve ilişkilerinde bu korku tarafından yönetilmeye izin verirler. Bu korku bazı insanların taviz vermesine ya da kabul etmiş oldukları geğerlerle bağdaşmayan şeyler yapmalarına neden olur. Bu korku bazılarını da bir çeşit koza içinde yaşamaya zorlar.

Bir sosyal bilimci işsiz insanlardaki reddetilme korkusu hakkında bir araştırma için üç yıldır işsiz olan bir kişiye bazı sorular sormuştur. ” Bir iş için gittiğinizde sizi reddeteceklerinden korkuyor musunuz ? “

Adam güvenle hemen ” Hayır ” diye yanıtlamış.

Şaşiran araştırmacı başka sorular sormaya devam etmiş: ” Reddetilmek size acı veriyor mu ? “

” Tabi ki veriyor. Korkunç bir şey ” demiş adam.

” O zaman sırrınız nedir ? Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz ? ” diye sormuş araştırmacı.

Adam,” Çok kolay. Hiçbir işe başvuruda bulunmuyorum. ” demiş.

Gerçekten de reddedilme korkusunun bu işsiz adamın durumunda olduğu gibi, insanları bir şekilde bağlayıp, umutsuzluğa mahküm ettiğini görüyoruz. Reddedilme korkusu birçok evli çiftin de birbirinden uzak kalmasına , bazı hristiyanların Rab’be tanıklık etmemesine ve hatta bazılarının sürekli taviz veren bir şekilde yaşamasına neden olmaktadır. Bu çeşit tavizler de bu kişileri suçlu hissetmeye ve depresyona itmektedir.

Reddedilme korkusu nereden gelmektedir ? Öyle görünüyor ki sevilmeme, sevilebilir olmama duygusundan kaynaklanmaktadır. Aslında bu korkuya sahip insanlar başkalarının kendilerinden istedikleri şeyleri yapmazlarsa asla kabul edilmiyeceklerini düşünürler. Bu korku aynı zamanda değerli olma hissinin azlığından kaynaklanmakta ve bunu hisseden kişiler sürekli olarak diğerlerinin onayını almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bu korkuyu yaşamakta olan kişiler kendilerini sıkıcı ve beceriksiz olarak görürler. Bir kişi kendisiyle aynı fikirde olmazsa hemen bu kişinin kendisinden hoşlanmadığını düşünürler.

Genellikle kişinin kendisini reddedilmiş hissetmesinde çocukluğunun ilk yıllarında yaşadığı deneyimler büyük rol oynar. Örneğin, bir kişinin babası kendisini eleştirmişse, başkalarının onayını alma konusunda hassastır…………. Çocuklarımıza oynadıkları rol içinde hata yapsalar bile, gerçek kimliklerinin Mesih’te olduğunu öğretmeliyiz.