Re: Kimler Mesih İsa’nın öğrencileri?

#35567
Anonim
Pasif

Sevgili İmif abi esenlik sen ve Rab’be ait olanlarla olsun……………Amin.
Özür dileyerek paylaşımıma başlıyorum,
Günlerdir,ruh bilgisi,gerçeğin bilgisi,rab bilgisi gibi konular içeren yazılarınızı dikkatlice okuyorum fakat yazımlarınızın bazı bölümlerine üzülerek katılmıyor,hatta belkide farkında olmadan, saptırmalar olduğu kanatindeyim.
Bazen bilgilerimiz ile övünüyoruz diyorsun,fakat kutsal ruhun işiğında,ve önderliğinde yaşayan Mesih imanlısı kendi bilgileri ile değil mesih’in hizmetkarı olduğu için sevilir,sevinir.Mesih imanlısı kendi ile değil kurtarıcısı İsa Mesih için övünür.
“övünen Rab için övünsün”

İmif abi hala anlayabilmiş değilim kafa bilgisi ile ne alıp veremediğiniz var.Eger bir imanlı kardeşimiz sürekli incil ve teolojik kitaplar,dergiler okuyor ve bu konuda sürekli kendini geliştiriyorsa,kutsal Ruhun armağanı olan vaaz,kompozisyon veya dünyasal bir örnegi, ayet ile bir güzel harmanlayıp sunuyorsa bunda ne sakınca var,
olsa olsa sakınca değil,güzellik olur.
Rab’bimiz İsa Mesih dahi,buğün kutsal kitabımızın özü olan vaazlarını,öğrencileri ve etrafındakilere dünyasal örnekler vererek sunmadımı..?
Örnegin:kaybolan koyun,acımasız köle,bağcı benzetmeleri süsleme,öğretiyi ruhun ve beynin en diplerine kazıma değilmidir.!

Tabiki kutsal Ruhun önderliği olmadan hiç bir şey olmaz,fakat kutsal ruhu almış fakat bazı konularda sıkıntılı,topluluk önünde açılamayan çok insan tanıdık,iman hayatımızda.

Sizlere bir örnek vermek istiyorum protestan kiliselerde çocuk eğitimi konusunda görev verildiği zaman,normal dünyasal öğretmen kardeşlerimiz daha başarılı oluyorlar,neden çünkü o konuda egitim almışlar bu nedenle başarılılar.

Sizden bir örnek vereyim siz hekimsiniz,
Vaazimizin konusuda Rab’bin dirilttiği lazar olsun,ben çok eminimki siz bir insanın ölüm anından başlayıp,kan dolaşımının durması ve kalp atışlarının zayıflayıp…ki… en sonunda yaz sıcağında günlerce bir insan ölüsünün,nasıl çürümeye başladdığını, ve Rab’bin gücü olmadan tekrar dirilmesinin mümkün olamayacağını,ilgili ayetlerle harmanlayıp,bu konularda hiç bir bilgisi olmayan benden,daha bereketli bir vaaz veya yazım çıkaracağınızdan eminim.

Kafa bilginizin sunuculuğunu yaparken,kendi iradem ile bu işi yaptığımı fark etmemiştim diyorsunuz.
Çok doğru yazmışsınız,kutsal kitap değilde,sadece kendi benliğinizden taşanlarla hareket eden her can bu sorunlarla karşılaşır..!
Değilmiki İmif abi Rab’bi kurtarıcı kabul edip,ruhu aldıktan sonra biz artık yeni insan değilmiyiz,geçmişteki her olumsuzluğumuzu “kafa bilgiside” dahil Rab üslenmedimi.?

Tutturmuşsunuz,sanki bu sitede aksini idea eden varmış gibi,kafa bilgisi değil,kutsal ruh ile aldığımız yaşam bilgisidir geçerli olan,diye.
İmif abi…
Biz Mesih imanlıları dualarımızın sonunda
baba—oğul…kutsal ruhun

adı ile amin diyoruz,sitede üçlü testisten kutsal ruhu çıkaranmı olduda benim haberim yok.

Her Mesih imanlısı Rab’bi ile tanıştığı günden, bu dünyadaki son gününe kadar kutsal kitap öğrencidir.Hamdolsun çok güzel kaynak kitaplarımız var ve her günde binlercesi basılıyor (hikaye,roman,tanıklıklar vs.vs) Rab’bin çocukları bol bol okusunlar pekiştirsinler,ve bilgi birikimleri ile kutsal kitabımızın ışığını birleştirip karanlık delhizleri dahi aydınlatsınlar.

Kemal abi daha iyi bilir, müjdeci kardeşlerimizin müjdelemede birinci adım,ikinci ve beşinci adım gibi…..
Veya koloselilere yazılan mektubun nasıl günümüze uyarlanıp vaaz edilecegi.Çünkü mektuplar o dönemdeki bölgelere yazıldı fakat ,Romalılar bölümünden Urfa’ya,Selanikliler bölümünden Mersin’e
bir mesaj mutlaka vardır.Bugün yetiştirilen müjdeciler,kutsal kitap ışığında binlerce kaynak kitap ile beslenip,kutsal ruhun destegi ile çalışmaktadırlar.

İmif abi rahat ol takma kafana, Anglikan papazı bak Rab’bimiz iki bin yıl önce ne demiş.

“Başlangıçtaki sevginden uzaklaştın.Bunun için,nereden düştügünü anımsa!Tövbe et ve başlangıçta yaptıklarını sürdür.
Vahiy 2:4-5

Kutsal ruhla başlayıp,zayıflık gösterip,yitip giden,fakat kendini hala önder zanneden ne kahramanlar gördük. Hepsi için duacıyız.

Esenlik olsun.