#29158
Anonim
Pasif

@fırat çölgeçen 5714 wrote:

Sayın burç;

” Ama sanırım hem fikir değiliz ” tümcesinden önceki yazdığınız tek tümcelik söz ; yazdığım yazıdaki ” 1789 Fr. … ” örneğiyle aynı paralelliktedir.

Eğer ben yalnış anladıysam ve de sizi istemeden kırdıysam; Rab’de özür dilerim. Benimki; sadece bir yorum ve de yardımcı olabileceğim konusundaydı.

Yazınızı; noktalamayın. Lütfen devam ediniz.Zira bu konular; çok uzun… Ben herşeyi bilemem. Sadece Rab’bin bana verdiği oranda ve anladığım oranda bilgimi sunarım.

Rabbin sevgisi sizinle olsun.:elsalla:

Sevgili kardeşim fırat çölgeçen,
Yanlış anlaşıldım ve asıl ben sizden özür dilerim.
“Yazımı noktalıyorum” derken, fikir ayrılıklarına düşeceğimizi düşünmüştüm ve bir şekilde burada hristiyan kardeşlerin tartışma ortamına girmemesi taraftarıyım.

Ben genel anlamda bu tarz düşüncelere karşıyım; çünkü Osmanlı İmparatorluğunu İslam’ı seçtiğinden dolayı eleştirmekle elimize pekte fazla bir şey geçeceğini sanmıyorum.Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu İslam yerine Hristiyanlığı seçmiş olsaydı belki matbaayı ülkemize sokabilecekti; ama bu seferde daha farklı konularda hata yapacaktı; çünkü o günün dünyası bu tarz hatalara oldukça elverişliydi.
Kendi düşüncemi yazmak gerekirse…Elbetteki Osmanlı İmparatorluğunun İslam yerine Hristiyanlığı seçmesini isterdim; çünkü İncil’e baktığımız zaman, bu kutsal kitabın dünyaya yayılmasında bu topraklar çok büyük rol oynamıştır.
Ama sonuçta Osmanlı İmparatorluğu İslam’ı seçti ve Padişahların bireysel olarak yapmış olduğu hataları da (matbaanın getirilmemesi gibi) İslam’a mal etmeyelim.Bu gerçekten büyük bir yorum hatası olur; çünkü biz bunu iddia ettiğimiz zaman, İslam’ı savunan biri de dünya dönüyor dediği için öldürülen Galile örneğini gösterip Hristiyanlığı kötüler ki bu da büyük bir hata olur.Bireysel yapılan yanlışları bir dine yüklemek bizi objektif sonuçlara götürmez.
İslam’ı eleştirmeyelim demiyorum.İslam dininin mantık hatalarını oturalım tartışalım.Örneğin ellerinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen İncil’in değiştirildiğini iddia etmeleri çok büyük yanılgı ve yanlıştır.bu tarz konuları oturalım ve tartışalım; çünkü ortada bir dinin yapmış olduğu büyük bir mantık hatası var; ama bireysel hatalardan yola çıkarak bir dini eleştirmek bizim için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.