Re: Keske Anadolu O Zamanlar Müslüman Olmasaydi

#29154
Anonim
Pasif

@fırat çölgeçen 5710 wrote:

Sayın burç; sanıyorum ki; içinizden bana biraz kızacaksınız. ” Benim düşünceme ” göre yorum olmaz. Olursa; nasıl olur ? O zaman iyi bir araştırma yapmak gerekir.

“Osmanlı Tarihi” ni iyice incelemenizi öneririm.Ayrıca insansal sistemler, bizim bugün ( kendi kafamızdan düşüncelerimize göre ) öznel düşüncelerimize göre oluşmamıştır.

Burada; ” dinin” bilime üstün gelmesi değil; egemenliğin nasıl korunacağıdır. 1789 Fransız devriminde ( konumuzdan soyut değil ) burjuva ( kentsoylular ) ilk önce dini reddetmiş; ama sonra dinsel olgulara sarılmıştır. Zira; egemenliğini sürdürmek için.

Osmanlı yönetimin sunni olması; Anadolu’da halkın karşıt olarak aleviliye yönelmesine ve çeşitli ayaklanmalara nedenine sebep olmuştur. Bunlar bir iki tümceyle anlatılacak basit şeyler değildir. Zira; tarihe baktığımızda, baskı her daim karşıt halkın tepkisini görmmüştür.

Neyse !… Anlatılacak çok şey var ama !… Şimdilik siz; sayın Server TANİLLİ’nin imzası olan 1.017 sayfalık ” Osmanlı İmparatorluğu Tarihi ” adlı iki ciltlik kitabı bir okuyun ya da gözden geçirin ; sonra kaldığımız yerden devam ederiz.

Rab, yüreğinizde olsun.:elsalla:

Sevgili kardeşim fırat çölgeçen,

Bahsetmiş olduğunuz kitabı mutlaka temin edip okuyacam.

Yazıma “benim düşünceme göre” diyerek başlamak istedim çünkü göreceli konulardı.

Ben o günün dünyasında bu tarz hataların sadece Osmanlı’ya ait olmadığını; diğer devlet ve dinlerinde bu tarz hatalar yaptığına inanıyorum ki tarih te bunu gösteriyor.

Ama sanırım hem fikir değiliz :)

Böyle bir durumda ben yazımı noktalıyorum.