#31116
Anonim
Pasif

DİYALOGDAN KAÇINMAYIN

Mesela önemli bir karar aşamasındasınız fakat bir türlü karar veremiyorsunuz. İçinizde konuşup kendi kendinize zihninizde tartışıp duruyorsunuz.

Yataktan kalkacaksınız ama bir türlü günü karşılamak için enerjinizin olmadığını düşünüyorsunuz. “Beni kuvvetlendirende herşeyi yapabilirim” sözünü hatırlayıp İncil’in bu sözünü mırıldanmaya ne dersiniz?
Bir anlamda kendinize fısıldayıp günün bütün ağırlıklarını bir taşıyan olacağını kendinize hatırlatmaya, Tanrı’nın bizi bu sabaha ulaştırmakla yaşam armağını verdiğini kendinize bir kez hatırlatmaya ne dersiniz?
Bir deneyin.

“Yaşam amacım Tanrı’yı yüceltmek ve O’ndan sonsuza dek zevk almaktır”.
“Bütün işlerimi RAB’be hizmet eder gibi hizmet ederek yerine getiririm”.
“Beni kuvvetlendirende her şeyi yapabilirim”
“Hiçbir şeyde kaygı çekmem ama her şeyde isteklerimi dua, yalvarış ve şükranla Tanrı’ya bildiririm”
ve benzeri bir çok yaşam prensiplerimizi zaman zaman gün içinde kendi kendimize abartmadan ve kendimizi bir tuhaf insanmış gibi hissetmeden aksi takdirde kendimizi teşvik etmeyi, bazı prensipleri kendimize hatırlatmayı amaç ederek fısıldamaya ne dersiniz.
Bir deneyin ne kaybedersiniz?

Elbette her şeyi yanlış bir biçimde kullanmaya kalkabiliriz?
Kendimizi Tanrı’nın önünde bir şeymiş gibi görmeye, egomuzu beslemeye de yönelebiliriz.
Bu konuda anlatmak istediğimiz asla bu değildir. Elbette bunu milletin önünde yapın da demiyoruz.
Ayrıca bunu bir saplantı olarak değil, iç odanıza çekilip dua ettiğiniz gibi kendi iç odanızda ufak bir hatırlatma söyleşisinden bir anlamda kendi kendinize sesli düşünmenizden bahsediyoruz.
Kendi yaşamınızda net olmanıza yol açabilecek bir yol tarif ediyoruz.

Hiç bir zaman “ben yapamam, ben aptalın biriyim, ben anlamam, hiç bir şeyi ben değiştiremem ki” gibi cümleler kurmayın.
Zaten yukarıdaki önerimizi abartı bulan bir çok kişi aslıda bu sözcükleri hiçte acaip görmeksizin kendisi için tekrarlayıp durmaktadır.
Oysa amaç Mesih’te Tanrı tapınağı olduğunu söyleyen inanlı için bu tapınağı sürekli açık ve net ve ayakta duran ve hedefe doğru sağlam bir biçimde yürüyen kılmaktır.
Bütün yüceliği, övgüyü kendisinin yegane sahibi Tanrı’ya vererek ama kendisinin de Tanrı’da olan değerini inkar etmeksizin.
(Devam edecek)