#28590
Anonim
Pasif

Dink davasında gerginlik

gp_161539.jpg

Rakel Dink kızı Delal ile birlikte adliyeye geldi.

Fotoğraf: Soner ESKİDİR

Dink davasının 3. duruşması sonrası verilen iki haftalık ara sonrası devam ediyor. Hrant Dink’in katil zanlısı O.S. duruşma sırasında Dink ailesinin avukatlarından Kezban Hatemi’ye küfür ettiği öğrenildi.

“Hrant’ın arkadaşları” adlı grup adına Şevval Sam açıklama yaptı.

İSTANBUL- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin O S’nin de aralarında bulunduğu 19 sanığın yargılandığı davanın duruşması öncesinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

Davanın 3. duruşmasının yapılacağı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bulunduğu Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nin çevresinde polislerce bariyerler kurularak adliyenin bulunduğu bölgeye girişin tek sokaktan yapılması sağlandı. Adliyeye girişlerde de üst araması ve kimlik kontrolleri yapılıyor. Çok sayıda polisin görev yaptığı önlemler çerçevesinde adliyenin yanında bulunan otoparka da sivil araçlar alınmıyor.

DİNK AİLESİNİN ADLİYEYE GİRİŞİNDE İZDİHAM

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve ailesi ile avukatları Fethiye Çetin ve Erdal Doğan da davanın görüleceği adliyeye geldi. Dink ailesi ve avukatların içeri girişi sırasında basın mensupları arasında izdiham yaşandı.

TBMM İNSAN HAKLARI İNCELEME KOMİSYONU BAŞKANI ZAFER ÜSKÜL DE ADLİYEDE

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü duruşmasını izlemek üzere adliyeye geldi.

5 AK Partili 2 CHP’li milletvekili ile adliyeye gelen ve davayla ilgili alt komisyon oluşturulduğunu dile getiren Üskül, “Benim bu davayı izlemem, onları çalışmalarını etkilemez. Onların önemli hazırlıkları var. Bütün dosyaları detaylı bir şekilde gözden geçirdiler. O hazırlığın ardından adı geçen isimlerle görüşecekler ve bir sonucu varacaklar. Komisyonla zaman zaman görüşüyoruz görüş alış verişinde bulunuyoruz. Komisyonumuz adalet intikal etmiş bir olay olayda yargılama işlemi yapmıyor. Asıl yapmak istediğimiz yargılama sürecinde olması gerekirken yargılanmayan kişiler olup olmadığını ortaya çıkarmak. Dolayısıyla böyle şey varsa incelemeler sonucunda ortaya çıkarsa bunla ilgili gerekenleri yapacağız. Komisyon bununla ilgili araştırma yapıyor. Bizim bunla ilgili bir yaptırımız yok. bu alt komisyon incelmeyi yapacak bizim komisyona verecek. Biz de gerekeni yapacağız” dedi.

”HRANT’IN ARKADAŞLARI” NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava sürerken, kendilerini ”Hrant’ın Arkadaşları” olarak tanımlayan bir grup, basın açıklaması yaptı. Beşiktaş Meydanı’nda toplanarak pankart açan, çeşitli sloganlar atan ve kendilerini ”Hrant’ın Arkadaşları” olarak tanımlayan grup adına sanatçı Şevval Sam bir açıklama yaptı. Sam, Hrant için, adalet için bir kez daha nöbet tutmak amacıyla mahkeme kapısında olduklarını söyledi. Amaçlarının, arkadaşlarını katleden şebekenin ortaya çıkarılması ve suçluların cezalandırılması olduğunu belirten Sam, ”Basit bir şey istiyoruz. Kimsenin itiraz edemeyeceği bir şey istiyoruz. Adalet istiyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜLÜ VE SESLİ KAYIT YAPILIYOR

Sanıklardan O.S’nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı olarak gerçekleştirilen duruşmada, bir önceki oturumda olduğu gibi sesli ve görüntülü kayıt yapılıyor. Davanın 11 Şubat 2008 tarihinde başlayan 3’üncü duruşması, tüm sanıkların çapraz sorgularının tamamlanması için bugüne ertelenmişti.

O.S.’NİN YAŞI İLE İLGİLİ KARAR VERİLECEK

Bugünkü duruşmada O.S’nin kemik yaşı ile ilgili karar verilmesi bekliyon. Doğum kayıtlarına göre olay zamanı 17 yaşında olduğu belirtilen O.S’nin Adli Tıp Kurumu’ndan gelen ve kemik yaşının 19 olduğunu belirten raporla ilgili karar verilmesi bekleniyor. Bugünkü duruşmada ayrıca Hrant Dink cinayetinin bildikleri iddiasıyla yargılanan iki jandarmanın davasının da ana davayla birleştirilmesi istemi görüşülüyor.

O.S MÜDAHİL AVUKAT KEZBAN HATEMİ’YE KÜFRETTİ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesin’de görülen duruşmada gergin saatler yaşandığı öğrenildi. 8’i tutuklu 19 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında tetikçi O.S.’nin duruşma başlangıcında Dink ailesinin avukatı Kezban Hatemi’ye küfrettiği belirtildi. Hatemi’nin ise bu konuda işlem yapılmasını istediği öğrenildi. Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut ise, “Benim müvekkilim Hocalı katliamını yapan kuduz Ermenilere benzemez. ” dediği belirtildi.
Avukatların “Ermenilere kuduz dedi” şeklindeki müdahalesi üzerine Turgut’un “Ben bütün Ermenileri kastetmiyorum. Benim de görüştüğüm Ermeniler var.” dediği öğrenildi. Duruşmada bu tartışmaların ardından sanık Ersin Yolcu’nun sorgusuna başlandığı kaydedildi.

HAYAL’İN AVUKATINDAN HAKARET

Azmettirici olduğu iddia edilen Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut, adliye girişinde Ergenekon operasyonuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Operasyon kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakıan Turgut, kendisinin de aralarında bulunduğunu belirttiği Türk milliyetçileri, ulusalcılar ve vatanseverler üzerinde bir gazap rüzgarı estirildiğini ileri sürdü.

Ergenekon operasyonu ile kutlu Türk tarihini karalama maksadı güdüldüğünü iddia eden Turgut, “Atamızın “Ne mutlu Türküm diyene” özdeyişine fikren-zikren bağlı aydınların tamamını kapsayacak şekilde genişletilmektedir.” diye konuştu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birçok dönem ve kişiyi ağır bir dille suçlayan Fuat Turgut, mevcut iktidarın da aralarında bulunduğu liderlerin, ABD ve AB ile gizli anlaşmalar yaptıklarını savundu.

İDDİANAMEDEN

Hrant Dink’in Şişli’de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Erhan Tuncel’in, ”Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ”terör örgütünün yöneticisi olmak”, ”patlayıcı madde imal etmek”, ”patlayıcı madde atmak”, ”mala zarar vermek” ve ”6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da 22,5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal’in ”Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet, ”terör örgütünün yöneticisi olmak”, ”Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek” ve ”ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, O.S’nin de ”Hrant Dink’i öldürmek” suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca ”terör örgütüne üye olmak” ve ”ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanıklardan Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun da ”Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile ”terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında da ”terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis isteminde bulunuluyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da ”terör örgütüne yardım etmek”, ”ruhsatsız silah taşımak” ve ”suçluyu gizlemek” suçlarından 7,5 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor. Sanıklardan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci hakkında düzenlenen iddianamede de bu sanığın ”Hrant Dink’in öldürülmesine yardım etmek” ve ”terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmiş, dosya daha sonra ana dava ile birleştirilmişti.

http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_161446