#28587
Anonim
Pasif

Tuncel: Rakel Dink başımıza azize kesildi

ANKA

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin olarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davanın üçüncü duruşması gerilimli başladı.

Dava için Beşiktaş’taki adliye binasının çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, çevre binalara da keskin nişancılar yerleştirildi. Saat 9.30’da başlaması planlanan duruşma, yargı sisteminde ilk kez uygulanan “dijital konferans sistemi” provaları nedeniyle saat 11.00’de başladı. Duruşmanın yaklaşık iki buçuk saat süren ilk bölümünde Erhan Tuncel ve Trabzon Alperen Ocağı eski Başkanı Mustafa Öztürk’ün ifadeleri alındı.

DURUŞMANIN İLK BÖLÜMÜ SONA ERDİ

Duruşmanın ilk bölümünde yaşananlara ilişkin notlar şöyle:

-Erhan Tuncel, “Bize ‘çocuklar’ diyor. Başımıza azize kesildi. Bizim en ağır cezayı almamız için uğraşıyorlar” dedi.

-Dink’in avukatlarından Fethiye Çetin, Erdal Doğan ve Ergin Cinmen’in duruşma süresince gazetecilere bilgi verdiğini söyleyen Tuncel, “Dink’in avukatları basına kapalılık ilkesine uymuyor” diyerek avukatların duruşmadan atılmasını istedi. Tuncel, müdahil avukatların sorularına yanıt vermeyeceğini söyledi.

-Daha önce emniyetteki ifadeleri de okunan Tuncel, “Bana ne dedilerse onu yaptım. Niyetim kötü olsa cinayeti ihbar etmezdim. Ben ihbar ettim” diye konuştu.

“ALPERENLERİN ANAHTARI BENDE”

-Trabzon Alperen Ocakları eski Başkanı Mustafa Öztürk ile Erhan Tuncel arasında söz dalaşı yaşandı. Tuncel, “Erhan para için arkadaşlarını sattı. Alperenlerden niye kovulduğunu kendisine bir sorun diyen” Öztürk’e “Ne kovulması Alperenlerin anahtarı bende” diye karşılık verdi.

-Duruşma sırasında Yasin Hayal’in Rakel Dink ve Dink’in yakınlarına el kol hareketleri yaptığı, gülümsediği görüldü. Bunun üzerine mahkeme heyeti Hayal’i uyardı.

-Yargı sisteminde ilk kez uygulanan dijital konferans sistemi sorunsuz uygulandı. Avukatların, tanıkların ve mahkeme heyetinin konuşmaları 10 mikrofon ve iki kamera aracılığıyla kaydedildi. Duruşmaya başlamadan önce kayıt provası yapıldı.

-Avukatlar kayıt nedeniyle konuşmalarına başlamadan önce adlarını ve soyadlarını belirttiler. Avukatların kimi zaman adını söylemeyi unutması ve mahkeme heyet başkanı tarafından uyarılması gülüşmeler neden oldu.

-Duruşmada 20’ye yakını sanık avukatı olmak üzere yaklaşık 90 avukat hazır bulundu.

-Yasin Hayal’n avukatı Fuat Turgut ile Ali Bayramoğlu arasında kısa süren bir gerginlik yaşandı. Bayramoğlu, duruşmaya ara verildiği sırada yanından geçen Turgut’a “Şuna bak” dedi. Turgut ise Bayramoğlu’na dönerek “Etnikçi pislikler” diye bağırdı.

-Sanık avukatları duruşmayı izleyen milletvekillerinin ve AB yetkililerinin duruşma salonundan çıkarılmasını talep etti. Avukatların bu talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi.

-Duruşmaya ara verildiği sırada basına açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Dink davası ile ilgili olarak bir araştırma ve inceleme konusyonu kurduklarını, davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Mengü, cinayetin “üç beş çocuğun” yaptığı bir olay olduğuna inanmadıklarını dile getirdi.

“LAGENDİJK’İ FEHRİYE ERDAL DAVASINDA DA GÖRMEK İSTERDİK”

-CHP’li Mengü, Lagendijk’in duruşmaya katılmasını olumlu bulduklarını belirterek, “Ancak, onları Fehriye Erdal davasında da görmek isterdik. Kendi ülkelerindeki hukuk facialarını da izlemeleri gerekiyor” dedi.

– Duruşmaya, verilen yemek arasının ardından devam edilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8210245.asp?gid=229&sz=80416