Re: Kanın sesi ancak adaletle susar

#28585
Anonim
Pasif

Dink dosyasında jandarma itirafı: Komutanlar biliyordu


İki jandarma dün ifade değiştirdi: İğci ‘Dink öldürülecek’ dedi, bilgileri üstlerimize ilettik. Cinayetten sonra üstlerimiz, ‘İğci sessiz kalmalı’ dedi

21/03/2008

RADİKAL – İSTANBUL – AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmalleri olduğu iddia edilen iki jandarma görevlisi mahkemede itiraflarda bulundu.

Müfettişlere verdikleri ifadelerde Dink’in öldürüleceğinden ‘haberdar’ olmadıklarını savunan sanıklar dün ‘yalan ifade’ verdiklerini kabul edip, ‘göz göre göre gelen cinayeti’ anlattı. Buna göre, cinayetin azmettircisi Yasin Hayal’in eniştesi olan Coşkun İğci, Dink’in öldürüleceğini jandarmaya anlattı. Ancak üstler ’emir vermediği’ için araştırma yapılmadı. Jandarma komutanları bir yıl önce aldıkları bilgileri cinayetten bir gün sonra ‘haber alma formuna’ geçirdi.

Dink davasında polis ve jandarmaya yönelik soruşturmalarda ‘takipsizlik’ kararları verilirken, Jandarma Astsubay Okan Şimşek ve Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin hakkında ‘ihmal’ davası açılmıştı. İlk duruşmaya katılmayan iki sanık dün yargıç karşısındaydı. Ve anlattıkları jandarmanın ihmal dosyasında şimdiye kadar toplanan bilgilerden çok farklıydı.
Hayal’in eniştesi Coşkun İğci, soruşturma kapsamında verdiği ifadelerde Dink’in öldürüleceği bilgisini iki jandarma görevlisine aktardığını söylemişti. Sanıklar bunu kabul etmedi. Komutanlar da müfettişlere “Haberimiz yoktu” demiş ve jandarma dosyası kapanmıştı. İşte dünkü duruşmada tüm bu süreci tersine çevirecek yeni ifadeler açıklandı. Sanık Şimşek’in aktardığı, Şahin’in de ‘Katılıyorum’ dediği ifade şöyle:

Albay Ali Öz de biliyormuş

Yasin’in krokisini biliyorduk: 2006 Temmuz’unda Coşkun İğci, Yasin Hayal’in Ermeni bir gazeteciyi öldürmek istediğini söyledi. Hayal’ in İstanbul’a gittiğini, gazeteyle, Dink’in evi arasındaki bölgenin krokisini çıkardığını anlattı. Hayal’in kendisinden el yapımı bir silah istediğini ve para verdiğini söyledi. Biz silah almamasını, amirlerimizle konuşup kendisine bilgi vereceğimizi söyledik.

Bütün komutanlara söyledik: Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız’a İğci’den aldığımız bilgileri aktardık. Bize Hayal’le Başçavuş Hüseyin Yılmaz’ın ilgilendiği ve bilgileri onunla paylaşmamı istedi. Ona anlattım. Daha sonra Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ali Öz, İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, Asayiş Şube Müdürü Ali Oğuz Çağlar, Jandarma Yüzbaşı Hüsamettin Polat, Jandarma Başçavuş Hüseyin Yılmaz, Jandarma Başçavuş Gökhan Aslan ve ben yapılan bir toplantıda hazır bulunduk. İstihbarat Şube Müdürü Yıldız, Hayal’in İstanbul’da Ermeni asıllı bir gazeteciyi öldürme planı içersinde olduğunu söyledi. Albay Ali Öz de konuyu daha sonra özel olarak konuşacaklarını söyledi.

‘Sonra emir veririm’ dedi: Toplantıdan sonra Veysel, Hüseyin Yıldız ve Hacı Ömer Ünalır, internetten AGOS ve Dink hakkında bilgiler derledik. İğci’den aldıklarımızla birleştirerek bilgi notu haline getirdik. Uzman Çavuş Ünalır bir gün yanıma geldi ve konuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Yüzbaşı Metin Yıldız’ın yanına giderek bilgileri tekrar anlattım. Bana, ‘ Sonra ben emir veririm’ demekle yetindi. Çok sinirlendim ve çıktım. Bir emir verilmediğinden dolayı çalışma yapmadık.

Komutan emriyle sahte evrak düzenlendi

İstihbarat notu cinayetten sonra: Cinayeti öğrendikten sonra Metin Yıldız, bilgilerimizi tekrar sordu. Jandarma Başçavuş Gazi Güren’ i çağırarak haber kayıt ve bildirim formu çekmesini istedi. Bu form, Jandarma Genel Komutanlığı ve Alay Komutanlığı’na gönderilmiş. Bildiğim kadarıyla 20 Ocak 2007 günü saat 21.30’da çekilmiş.

Coşkun sussun: İğci’yle konuşmamız istendi. Coşkun’la buluştuk. Kimseyle konuşmamasını söyledik. Sinirlenerek, ‘Size bilgi verdim, siz değerlendiremediniz’ dedi.

Suç olduğunu bile bile: Müfettişlere baskı altında ifade verdim. Üstlerim öyle olmasını istedi. Suç olduğunu bile bile o şekilde ifade verdim. Benim yaptığım suç olduğu kadar bu emri veren de suçludur.
Veysel Şahin de duruşmada üstlerinin emir verdiği için müfettişlere yalan söylediğini, artık başka bir yerde görevli oldukları için doğruları söylediklerini anlattı.

Mahkeme heyeti ifadelerde adı geçen eski Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Binbaşı Ali Oğuz Çağlar, Yüzbaşı Metin Yıldız, Yüzbaşı Hüsamettin Polat, Jandarma başçavuşlar Hüseyin Yılmaz, Gazi Gören, Gökhan Aslan ile Jandarma Uzman Çavuş Hacı Ömer Ünalır, Önder Aras ve Uğur Erdoğan’ın adreslerinin alınarak mahkemeye davetiye çıkarılmasına karar verdi.

Dink ailesinin avukatı Engin Cinmen, “Katili Jandarma Komutanlığı yetkilileri biliyordu. Kurumun olayı örtbas etmek için neler yaptığı ortaya çıktı” dedi.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=250757