#28579
Anonim
Pasif

Dink ayinlerle anıldı

gp_141434.jpg

Meryem Ana Kilisesi’nde Hrant Dink anısına Hokehankist ayini düzenlendi.

İSTANBUL- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 1. yıldönümünde Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen ayinle anıldı.

ÇOCUKLARI GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’in ölümünün 1. yıldönümünde Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde Hokehankist ayini (ölüler için yapılan ayin) yapıldı. Kilisenin ikinci papazı tarafından yönetilen ayine, yakalarında Hrant Dink’in fotoğrafları bulunan Dink’in eşi Rakel Dink, kızları Sera ve Delal, oğlu Arat, kardeşi Orhan Dink, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sevenleri ve Ermeni cemaatinden vatandaşlar katıldı. Rakel Dink, ayin sırasında ağlamamak için kendini zor tutarken, oğlu Arat ve kızlarının da gözlerinin dolduğu görüldü.

gp_141435.jpg

“TÜRKİYESİNİ, MEMLEKETİNİ, TOPRAĞINI SEVERDİ”

Yaklaşık 3,5 saat süren ayini yöneten rahip Zakeus Ohanyan, ”İsa’nın tüm insanların kurtuluşu ve özgürlüğü için ilahi kurban olarak kendisini sunduğunu” ifade etti. Ohanyan, şöyle konuştu: ”İsa’dan sonra sevgi, barış için çalışan insanlar da aynen Mesih örneğinde olduğu gibi hayatları boyunca zor tecrübeler yaşadılar. İsa’ya bunu yaptılarsa diğer insanlara neler yapmazlar. Kardeşimiz Hrant Dink’e de bunun gibi bir şey oldu. Kendisi halklar arasında barışı savundu, ayrımcılığa ve kültür çatışmalarına karşı çıktı. Ermeni asıllıydı fakat her Ermeni gibi vatanseverdi. Türkiyesini, memleketini, toprağını severdi. Tüm vatandaşlık görevlerini yerine getiren insanlardan biriydi. Halktan biriydi ve gazeteciydi. Mesleğinde de bu fikirlerini savundu. Sonunda olanları herkes biliyor. Allah rahmet eylesin. Eşine, çocuklarına, torunlarına mukaddes ruhun esenliğini diliyoruz. Bundan sonra bu tür şeyler olmaması için memleketimizde, Türkiyemizde, özellikle içinde yaşadığımız coğrafyada ve bütün dünyada barışın hakim olmasını istiyoruz.”

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ayinin başlarında ayakta duran Rakel Dink, ayine daha sonra oturarak devam etti. Oğlunu öperek teselli bulmaya çalışan Rakel Dink, diğer taraftan da ayine katılanların taziyelerini kabul etti. Öte yandan ayin sırasında kilise çevresinde güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

20.01.2008

GAZETEPORT