#28574
Anonim
Pasif

Hrant Dink Agos’un önünde anıldı

ANKA

Hrant Dink, katledilişinin birinci yıl dönümünde Agos Gazetesi önünde düzenlenen törenle anıldı.

Dink’i anmak için toplanan büyük kalabalığa seslenen Eşi Rakel Dink,cinayetin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, adalet adına hiçbir gelişme olmadığını vurgulayarak, “Hrant’ı yaşatsalardı da keşke hapse girseydi. Çünkü yaşasaydı, bugün hapiste 3 aydır yatıyor olacaktı” dedi.

Anma töreni için Agos gazetesinin önüne gelen kalabalık, “Katil devlet hesap verecek” “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” sloganları eşliğinde Halaskargazi Caddesi’ni doldurdu. “Hrant için, adalet için” yazılı siyah-beyaz dövizler taşıyarak Gazete önünde toplanan büyük kalabalık, Hrant Dink’in vurulduğu saat olan 15:.05’te bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Anma töreni için biraraya gelenlere seslenen Rakel Dink, “Önce gelin şu lirik yalnızlığımızı paylaşalım. Beni gömmeye değil, yaşatmaya gelişinizin ilk töreni olacak bu. Bırakın ağlaşmayı, yoklayın yüreklerinizi. Aranızdan ayrıldığını sandığınız yürek çırpıntılarını oradan duymuyor musunuz?” dedi.

gp_141130.jpg

“KAN SUYLA, SABUNLA TEMİZLENMEZ”

Hrant’ın kanını suyla sabunla temizlemeye çalıştıkları kaldırımda buluşulduğunu söyleyen Rakel Dink, kaldırımın bu şekilde temizlenmeyeceğini ve unutturulamayacağını vurguladı. “O kan bir yıldır hiç susmadı kardeşlerim. Çünkü, kanın sesi adaletle susar” diyen Rakel Dink, toplanan kalabalığın adalet için biraraya geldiğini dile getirdi.

“HRANT YAŞASAYDI DA 301’DEN HAPİS YATSAYDI”

Geçen bir yıl içinde adalet ve hukuk adına bir gelişme sağlanmadığını söyleyen Rakel Dink, “Katilimizin eline ülkenin bayrağını verip, poster çektirenlere, ülkemin adaleti ne yaptı? Sadece, görüntüleri basına verene dava açtı. Daha katil yakalanmadan silahın markasına kadar bilen jandarmalara ne yaptı ülkemin adaleti? Stadyumlarda “Hepimiz Ogünüz” diye bağıranlara, katlinden sonra, onu ilan eden devlet görevlilerine ne yaptı ülkemin adaleti? Cinayet planları yapılan ocaklara, ne yaptı ülkemin adaleti? Eşime haddini bildirmeye çalışan Vali yardımcısı ve sözde yakınlarına, ne yaptı ülkemin adaleti?” dedi.

Dink, “301’den kim hapsedildi” diye sorduklarını vurgulayarak, “Ben de diyorum ki, Hrant’ı yaşatsalardı da keşke hapse girseydi. Çünkü yaşasaydı, bugün hapiste 3 aydır yatıyor olacaktı” dedi.

Hrant Dink’in “uğruna ölünesi davaların, uğruna yaşanası davalara dönüştürülmediği sürece bu tür vahşetlerin daha çok yaşanacağı” şeklindeki sözlerini hatırlatan Rakel Dink, “Bizi acılarla akraba ettiler. Maalesef kardeşlik de bugün cesaret istiyor” diyerek yaşamanın, umudun ve adaletin cesaret istediğini söyledi.

gp_141131.jpg

“HRANT, ORTAKLAŞA HAZIRLANAN BİR CİNAYETLE ÖLDÜRÜLDÜ”

Anma töreninde bir konuşma yapan gazeteci Oral Çalışlar da, Hrant’ın Rumuyla, Yahudisiyle Alevisiyle, Keldanisiyle, Süryanisiyle, Lazıyla, Çerkeziyle bütün insanları temsil ettiğini dile getirerek “Onsuz bir yıldır çok yalnızız, onsuz hüzünlüyüz. Hrant, ortaklaşa hazırlanan bir cinayetle öldürüldü. Anladık ki, onu öldürmeye çok önceden karar vermişlerdi” şeklinde duygularını ifade etti. Çalışlar, Hrant’ın gazetelerde hedef gösterildiğini, mahkemelerde linç etmeye çalışıldığını, devlet içindeki katillerden, örgütlenmelerden hesap soracak bir cesarete gerek olduğunu vurgulayarak, “Hrant’ın cesaretine şimdi gerçek anlamda ihtiyaç duyuyoruz “dedi

19.10.2008

HÜRRİYET