#28573
Anonim
Pasif

Babadan itiraf: Oğlum piyondu

piyon.jpg

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi olayı ile ilgili tutuklu yargılanan Yasin H.’nin babası Bahattin H., 5 Mart 2007 tarihinde Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadenin cinayetin perde arkasının aralanmasına yeteceğini ileri sürdü.

Bahattin H., “Birileri senaryoyu çizdi, bizim çocuklar piyon seçildi. Suçluları gizlemekle bir yere varamazsınız.” dedi.

Bir yıl önce İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi olayı ile ilgili tutuklu yargılanan Yasin H.’nin babası Bahattin H., önceki gün bir gazetede çıkan “Dink cinayetinde bir ‘büyük abi’ daha” haberiyle ilgili Trabzon İlkhaber ve Günebakış gazetelerine ilginç açıklamalarda bulundu. 5 Mart 2007 tarihinde Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadenin cinayetin perde arkasını aralamaya yeteceğini ve Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Terörle Mücadele Şube Müdürü Y.Ö ile ilgili söylediklerinin iyi araştırılması gerektiğini belirten baba Bahattin H., bu iki kişinin yargılanması halinde bazı gerçeklerin ortaya çıkabileceğini iddia etti.

Mc. Donalds’ı bombalama olayından 3 gün sonra kendisini Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne çağırdıklarını kaydeden Bahattin H., “Y.Ö’nün makam odasına götürdüler. Odada sadece ikimiz vardık. Müdür bey bana cebindeki Kur’an-ı ve cep telefonundaki Muhsin Yazıcıoğlu resmini gösterdikten sonra ‘ilahi kelimetullah için nizami alem’ lafını bana söyledi. ‘Yasin gibiler bana bu bayrağı kaldıracak’ dedi. Sonra ‘ben polis müdürüydüm. Önceden İstanbul’da görev yapıyordum. Orada beni çekemediler ve Trabzon’a sürdüler. Bizim gibi insanlar koltuklarda otursalar bu ülkenin geleceğinden şüphe olmaz. Yere düşen bayrak kalkar’ dedi. Ben de kendisine eğer bu bombalama olayını Yasin yapmışsa benim böyle bir oğlum yok, ölsün dedim. Müdür bana, ‘hayır Yasin ölmesin, bundan sonra daha iyi yaşayacak. Kısa bir süre sonra cezaevinden çıkar sen merak etme. Biz raporlarımızı ona göre hazırlarız’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Olayın kendi oğlu üzerine yıkılmaya çalışıldığını ileri sürün baba Bahattin H., “Bir yıldır süren davada bir çok araştırma yapıldı ve bir çok insanın ifadeleri alındı. Ama ne hikmetse bu işin başı olan Erhan Tuncel’i hala konuşturamadılar. Bu işin başı Erhan Tuncel’dir. Soruşturmayı yürütenler bu çocuğu neden dışarıda tutmaya özen gösteriyorlar. Benim oğlumun saflığından, milliyetçi duygularından yararlanmış ve hem olum hem de bizi yakmışlardır.” diye konuştu.

Yasin H.’nin abisi Osman H. de kendisiyle ilgili basında yer alan haberlerin gerçeğin yansıtmadığını söyledi. Cinayet günü İstanbul’da değil Trabzon’da olduğunu belirten Osman H., “Yeter artık bizimle uğraşmasınlar. Olayı saptırmaya çalışıyorlar. Asıl suçlular dışarıda. Bebekleri katil yapan gerçek suçluları bulsunlar.” dedi.

19.01.2008

ZAMAN